Home Bosna i Hercegovina BIH ne poštuje granične vrijednosti iz termoelektrana

BIH ne poštuje granične vrijednosti iz termoelektrana

by Energypress.net

Na sastanku Ministarskog vijeća Energetske zajednice JI Europe kojim je predsjedavala BiH usvojeni su novi strožji standardi zaštite okoliša, a BiH još uvijek ne poštuje ni okolišne obaveze tog ugovora iz prethodnog perioda.

Ekološki aktivisti “Ekotim” podnijeli du prošli tjedan žalbu tajništvu Energetske zajednice u vezi nepoštivanja graničnih vrijednost zagađenja zraka za planirani novi blok 7 termoelektrane Tuzla, za čiju izgradnju vlasti Federacije BiH namjeravaju tražiti kredit od kineske “China Exim” banke. Nepoštivanje propisanih graničnih vrijednosti bi rezultiralo potrebom za dodatna ulaganja u tek izgrađeno postrojenje. Ovo je najnovija u nizu pravnih aktivnosti koje su pokrenula BIH udruženja protiv novih planiranih termoelektrana na ugljen zbog negativnih zdravstvenih i klimatskih utjecaja koje će elektrane prouzročiti ako se izgrade.

U proteklom periodu su, na kantonalnom sudu u Sarajevu, podnesene tri tužbe protiv Rješenja koja je izdalo Federalno ministarstvo okoliša i turizma kojim se traži poništenje okolišnih dozvola za novi blok 7 termoelektrane Tuzla, TE Banovići i akumulaciju Ramići (planirana za potrebe TE Banovići). Pored toga, prije nepuna tri mjeseca tajništvu Energetske zajednice je podnesena žalba protiv Bosne i Hercegovine zbog nejasnoća u vezi dozvoljenih graničnih vrijednosti emisije zagađujućih plinova, koje su navedene u okolišnoj dozvoli za TE Banovići. U Republici Srpskoj, termoelektrana Stanari je puštena u pogon u rujnu iako je tužba Centra za životnu sredinu (CZZS) protiv ekološke dozvole i dalje na sudu. Također je u proceduri žalba protiv Presude upravnog suda u vezi tužbe protiv ekološke dozvole za termoelektranu Ugljevik III.

CZZS je u prosincu 2014. godine također uručio žalbe Energetskoj zajednici u vezi dozvoljenih vrijednosti emisije iz planirane termoelektrane Ugljevik III. Najnovija žalba prema tajništvu Energetske zajednice se podudara sa zasjedanjem Ministarskog vijeća Energetske zajednice u Sarajevu, koje je završni događaj jednogodišnjeg predsjedanja BiH nad ovim regionalnim tijelom. “Više od deset godine nakon stupanje na snagu Ugovora o uspostavi energetske zajednice, vlasti u BiH uporno dokazuju da ili nisu sposobni ili nisu spremni ispravno provesti najosnovnije obaveze iz ovog Ugovora – kvalitetne procjene utjecaja na okoliš. Već godinama upozoravamo da nove termoelektrane puštene u funkciju nakon 01. siječnja 2018. moraju biti u skladu sa EU Direktivom o industrijskim emisijama, ali vlasti u BIH još uvijek u okolišnim dozvolama nisu ispravno utvrdili te standarde” , komentirao ja Rijad Tikveša, predsjednik Ekotima Sarajevo. “U svakom slučaju je nerazumljivo da vlasti u BIH tvrdoglavo insistiraju na izgradnji novih termoelektrane na ugljen u vremenu kad je skoro sigurno da će te investicije, zbog klimatske politike EU-a te niskih cijena električne energije, biti neisplative. Cijene tehnologija za proizvodnju energije iz sunca i vjetra brzo pada, ali BiH i dalje propušta da iskoristi svoje potencijale”, dodao je Igor Kalaba, Koordinator programa Energija i klimatske promjene Centra za životnu sredinu iz Banja Luke, objavila je Bosna press.

Related Posts