Američki mediji
Glavni suradnici američkog predsjednika Joea Bidena zabrinuti su da bi ekonomiju krajem godine mogao pogoditi ozbiljan šok koji bi zemlju mogao odvesti u iscrpljujuću recesiju. Zbog toga SAD umjesto zabrane planira uvesti ograničenje maksimalne cijene ruske nafte.
Dužnosnici Bijele kuće strahuju da bi nova runda europskih sankcija čiji je cilj obuzdavanje dotoka ruske nafte do kraja godine mogla dovesti do novog skoka cijena energije, što bi pogodilo već opterećene potrošače i gurnulo Sjedinjene Države i druga gospodarstva u jake kontrakcije, piše The New York Times.
Taj lanac događaja mogao bi pogoršati već ozbiljnu krizu hrane koja muči zemlje diljem svijeta.
Kako bi spriječili takav ishod, američki dužnosnici uhvatili su se nikad prije isprobanog plana s ciljem snižavanja globalnih cijena nafte — plana koji bi nadopunio europske sankcije i omogućio nastavak kritičnih tokova ruske sirove nafte na globalnim tržištima, ali po znatno nižoj cijeni .
Dok je Biden vršio pritisak na Europu da prekine isporuku ruske nafte kao kaznu za invaziju na Ukrajinu, neki prognozeri, zajedno s predsjednikovim glavnim gospodarskim suradnicima, sada strahuju da bi takva politika mogla rezultirati ogromnim količinama ruske nafte, nešto ispod desetine svjetska opskrba, iznenada odsječena s globalnog tržišta.
Analitičari su izračunali da bi takvo smanjenje zaliha moglo gurnuti cijene nafte na 200 dolara po barelu ili više, što znači da Amerikanci plaćaju 7 dolara po galonu benzina.
Potencijal za još jedan naftni šok koji bi pogodio globalno gospodarstvo i vjerojatno ugrozio Bidenove šanse za ponovni izbor doveo je do pokušaja administracije da uvjeri vlade i poslovne vođe diljem svijeta da pristanu na globalno ograničenje cijena ruske nafte.
To je novi i neprovjereni pokušaj da se Rusija prisili da svoju naftu prodaje svijetu uz velike popuste. Dužnosnici administracije i Biden tvrde da je cilj dvostruk, smanjiti sposobnost financiranja ruskog ratnog stroja i ublažiti pritisak na potrošače energije diljem svijeta koji se suočavaju s rastućim cijenama goriva.
Neki ekonomisti i stručnjaci za naftnu industriju skeptični su da će plan uspjeti, bilo kao način smanjenja prihoda Kremlja ili snižavanja cijena na crpkama. Upozoravaju da bi plan mogao najviše obogatiti rafinerije nafte i mogao bi biti zreo za izbjegavanje Rusije i njezinih saveznika. Moskva bi mogla odbiti prodaju po ograničenoj cijeni.
Ali čak i neki skeptici kažu da bi gornja cijena mogla, ako ništa drugo, zadržati dovoljno ruske nafte na tržištu kako bi se izbjegao skok cijena koji bi izazvao recesiju.