Analiza
Cijene nafte zadržale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod 72 dolara budući da su poruke vodećih proizvođača o većoj opskrbi i sumnje u potražnju prevagnule nad strahovanjima da bi izraelski napadi na Libanon i Jemen mogli proširiti sukob iz palestinskog Pojasa Gaze na cijeli Bliski istok. Na londonskom tržištu barela iznosila je 71,63 dolara, a na američkom tržištu 68,06 dolara.
Prošli tjedan tržišta su poljuljali valovi izraelskih napada na Libanon. Libanonske vlasti izvijestile su da su u napadima poginule stotine ljudi, a Hezbollah je tokom vikenda potvrdio i smrt čelnika Hassana Hasrallaha u izraelskim zračnim napadima na Bejrut. U ponedjeljak izraelska vojska ponovo je napala ciljeve u Libanonu, u kojima je poginulo nekoliko čelnika Hezbollaha i palestinskog Hamasa, a na udaru je bila i jemenska luka Hodaida.
Iako trgovci strahuju da bi se u sukob mogao uključiti i Iran koji podupre naoružane skupine u Libanonu, okupiranom Pojasu Gaze i Jemenu, bareli i dalje stižu s Bliskog istoka.
Pozornost se tako na početku tjedna zadržala na planovima Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika o povećanju opskrbe od kraja godine.
Globalna referentna vrijednost sirove nafte pala je gotovo 17 posto u prošlom kvartalu, a sada je niža od početka godine. Očekivanja da će OPEC+ ispuniti planove za povratak proizvodnje, kao i usporavanje u Kini – čak i nakon što su golemi poticaji predstavljeni prošlog tjedna – utjecala su na cijene.
OPEC+ će u srijedu održati online nadzorni sastanak, dok se savez priprema za povećanje proizvodnje. Grupa će započeti s obnavljanjem opskrbe u prosincu i ne raspravlja o novim prijedlozima, rekao je prošli tjedan potpredsjednik ruske vlade Alexander Novak.
Libijski izvoz mogao bi se pak uskoro normalizirati budući da je parlament u ponedjeljak potvrdio dogovor sukobljenih strana o imenovanju novog guvernera, utirući put rješenju krize koja je prepolovila isporuke nafte.
Opskrba bi se tako trebala povećati, a podaci iz najvećeg svjetskog uvoznika Kine raspiruju sumnje u potražnju. Trgovci sumnjaju da će kineski monetarni poticaji sami po sebi potaknuti posustalu gospodarsku aktivnost i potražnju za energentima, priželjkujući i potporu iz državnog proračuna.
Aktivnost u kineskoj industriji tek se stabilizirala u rujnu, nakon pada u prethodna četiri mjeseca, pokazali su u nedjelju podaci statističkog ureda.
OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica prošli petak poskupio 21 cent, na 72,25 dolara.