Nafta
Home TribinaAnalize Bez obzira na eskalaciju na Bliskom istoku, cijene nafte stabilne

Bez obzira na eskalaciju na Bliskom istoku, cijene nafte stabilne

by Energypress.net

Analiza

Cijene nafte zadržale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod 72 dolara budući da su poruke vodećih proizvođača o većoj opskrbi i sumnje u potražnju prevagnule nad strahovanjima da bi izraelski napadi na Libanon i Jemen mogli proširiti sukob iz palestinskog Pojasa Gaze na cijeli Bliski istok. Na londonskom tržištu barela iznosila je 71,63 dolara, a na američkom tržištu 68,06 dolara.

Prošli tjedan tržišta su poljuljali valovi izraelskih napada na Libanon. Libanonske vlasti izvijestile su da su u napadima poginule stotine ljudi, a Hezbollah je tokom vikenda potvrdio i smrt čelnika Hassana Hasrallaha u izraelskim zračnim napadima na Bejrut. U ponedjeljak izraelska vojska ponovo je napala ciljeve u Libanonu, u kojima je poginulo nekoliko čelnika Hezbollaha i palestinskog Hamasa, a na udaru je bila i jemenska luka Hodaida.

Iako trgovci strahuju da bi se u sukob mogao uključiti i Iran koji podupre naoružane skupine u Libanonu, okupiranom Pojasu Gaze i Jemenu, bareli i dalje stižu s Bliskog istoka.

Pozornost se tako na početku tjedna zadržala na planovima Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika o povećanju opskrbe od kraja godine.

Globalna referentna vrijednost sirove nafte pala je gotovo 17 posto u prošlom kvartalu, a sada je niža od početka godine. Očekivanja da će OPEC+ ispuniti planove za povratak proizvodnje, kao i usporavanje u Kini – čak i nakon što su golemi poticaji predstavljeni prošlog tjedna – utjecala su na cijene.

OPEC+ će u srijedu održati online nadzorni sastanak, dok se savez priprema za povećanje proizvodnje. Grupa će započeti s obnavljanjem opskrbe u prosincu i ne raspravlja o novim prijedlozima, rekao je prošli tjedan potpredsjednik ruske vlade Alexander Novak.

Libijski izvoz mogao bi se pak uskoro normalizirati budući da je parlament u ponedjeljak potvrdio dogovor sukobljenih strana o imenovanju novog guvernera, utirući put rješenju krize koja je prepolovila isporuke nafte.

Opskrba bi se tako trebala povećati, a podaci iz najvećeg svjetskog uvoznika Kine raspiruju sumnje u potražnju. Trgovci sumnjaju da će kineski monetarni poticaji sami po sebi potaknuti posustalu gospodarsku aktivnost i potražnju za energentima, priželjkujući i potporu iz državnog proračuna.

Aktivnost u kineskoj industriji tek se stabilizirala u rujnu, nakon pada u prethodna četiri mjeseca, pokazali su u nedjelju podaci statističkog ureda.

OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica prošli petak poskupio 21 cent, na 72,25 dolara.

Related Posts