Analiza BloombergNEF-a
Količina bankarskog financiranja namijenjenog rudarstvu ugljena, najprljavijem fosilnom gorivu od svih, i dalje je na iznenađujuće visokim razinama. Većina tog financiranja dolazi iz Kine.
Novo izvješće istraživača iz BloombergNEF-a pokazuje da sva sredstva za projekte ugljena i tvrtke izložene ugljenu trebaju dramatično pasti kako bi se ograničile šanse da globalna temperatura poraste za više od 1,5 stupnjeva Celzijusa do sredine stoljeća.
Prema BNEF-u, banke su prošle godine aranžirale oko 120 milijardi dolara financiranja za projekte ugljena, što odgovara otprilike 13% ukupnog financiranja namijenjenog projektima fosilnih goriva. Prema istraživanju BNEF-a, taj omjer mora pasti na najviše 1% do 2040-ih kako bi se ograničili utjecaji klimatskih promjena.
Većinski udio poslovanja s ugljenom potječe iz Kine. Zapravo, 76% izmjerena financiranja ugljena, odnosno 93 milijarde dolara, dogodilo se prošle godine u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu. SAD je bio daleko iza s 10 milijardi dolara, slijedeći ih Indija i Njemačka s po 3 milijarde dolara.
U Kini je proizvodnja ugljena porasla na rekordnih 4,5 milijardi tona prošle godine. Zemlja je također nastavila odobravati nove kapacitete, a domaća proizvodnja trenutno je oko 3,5% veća od razine u 2022. godini.
Međunarodna agencija za energetiku prošlog je tjedna izjavila da će ukupna potrošnja ugljena ove godine doseći rekordnih više od 8,5 milijardi tona, a zatim započeti dugotajan, stabilan pad. Prema izvještaju o ugljenu za 2023. godinu agencije, potražnja će vjerojatno pasti na 8,3 milijarde tona do 2026. godine.