Konferencija HGK
Zelena tranzicija i digitalizacija ključ su konkurentnosti, posebno za malu i otvorenu ekonomiju kao što je hrvatska, istaknuto je u utorak na konferenciji “Vrijeme je za industriju” u organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Predsjednik HGK Luka Burilović je kazao da, ukoliko želimo jaku i konkurentnu industriju, ona se mora bazirati na zelenoj i digitalnoj transformaciji.
Od izazova s kojima se suočavaju europska pa tako i hrvatska industrija izdvojio je pandemiju, rat u Ukrajini, poremećaje u opskrbnim lancima, rast cijena energenata i inflaciju.
Upozorio je na nedostatak kvalificirane radne snage. “Potrebno je uložiti dodatne napore u dugoročnu prilagodbu obrazovnog sustava stvarnim potrebama tržišta rada”, kazao je Burilović napominjući kako je i privlačenje stranih radnika neminovnost.
Za hrvatsku ekonomiju koja je, kako je rekao, mala i otvorena, zelena tranzicija i digitalizacija ključ su konkurentnosti.
Stoga dobrom viješću drži to što su rezultati analize spremnosti hrvatskih poduzeća na zelenu tranziciju pokazali pozitivan pomak. Naime, prije dvije godine također je rađeno istraživanje koje je pokazalo da poduzetnici uopće nisu zelenu tranziciju percipirali pozitivno, dok danas 60 posto anketiranih tvrtki zelenu tranziciju percipira izrazito pozitivno ili pozitivno, rekao je Burilović.
Poduzetnici sve više uviđaju da je zelena tranzicija gospodarstva neizbježna i žele sudjelovati u njoj, istaknuo je Burilović napominjući kako je za ubrzanje tog procesa potrebna daljnja edukacija i rad na lakšem pristupu financiranju.
“Bez snažne industrije koja počiva na inovacijama i digitalizaciji nema snažnog gospodarstva, a bez snažnog gospodarstva nema snažne države”, poručio je.
I državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Hrvoje Bujanović je istaknuo važnost zelene transformacije i digitalizacije.
Kazao je i kako domaće tvrtke prepoznaju važnost ulaganja u inovacije i istraživanje i razvoj.
Predsjednica kompanije Ericsson Nikola Tesla Gordana Kovačević je kazala kako ICT igra veliku ulogu u digitalno transformacijskim procesima industrije, u primjeni novih tehnologija i alata te na taj način osigurava i konkurentnost i održivost.
“Sve kompanije koje misle o svojoj održivoj budućnosti moraju se fokusirati na korištenje novih tehnologija, na razvoj vještina svojih zaposlenika”, istaknula je.
Navela je i kako od 3.500 njihovih zaposlenika, njih 1.800 radi u razvojno istraživačkim aktivnostima.
Digitalizacija procesa i korištenje novih tehnologija je veliki prioritet i tu nema dileme, istaknula je Kovačević.
U sklopu konferencije su predstavljeni i rezultati Analize spremnosti hrvatskih poduzeća na zelenu tranziciju 2023. koju je HGK proveo s Apsolonom.
Istraživanje je provedeno od 17. travnja do 31. srpnja ove godine na anketnom uzorku od 165 tvrtki koje se nalaze u 10 različitih gospodarskih sektora te su rasprostranjene po cijeloj Hrvatskoj.
Rezultati su pokazali da više od 60 posto ispitanika zelenu tranziciju percipira izrazito pozitivno ili pozitivno, dok je 2021. godine to činilo nula posto ispitanika.
Njih 80 posto slaže se s tim da inovacije i tehnologije koje poduzetnici imaju namjeru razvijati su tehnologije vezane uz obnovljive izvore energije.
Među ispitanicima koji zelenu tranziciju ne percipiraju pozitivno glavni razlog (64,5 posto) za negativnu percepciju su visoki troškovi ulaganja u odnosu na povrat uloženog.
Istraživanje je pokazalo i da svega 10 posto ispitanika smatra da zelena tranzicija neće imati utjecaj na njihovo poslovanje.
Kao najveće prepreke za financiranja projekata ispitanici, njih 70,4 posto, naveli su nedostatak vlastitih sredstava za ulaganje.
Sa zelenom tranzicijom već je započelo 52,5 posto ispitanika, njih 13,7 posto planira početi s pripremama u sljedećih šest do 12 mjeseci, a pet posto nema namjeru započeti s pripremom uopće.
Istraživanje je pokazalo i da strateškim pristupom zelenoj tranziciji te praćenjem napretka poduzetnici vide priliku za smanjenje troškova u budućnosti. Tako primjerice njih 62,5 posto navodi smanjenje troškova poslovanja u budućnosti kao najvažniji razlog za izradu strategije zelene tranzicije.
Analiza je identificirala pet glavnih preporuka kako bi se unaprijedio proces zelene tranzicije gospodarstva u Hrvatskoj. To su zacrtati zelenu tranziciju kao stratešku temu, uskladiti strateški i zakonodavni okvir, koristiti sinergije javnog i privatnog sektora, osigurati izvore sufinanciranja i omogućiti sustavnu podršku u provedbi.