Home Ekonomija Zdeslav Milas: Očekujem vaučerizaciju visokog obrazovanja

Zdeslav Milas: Očekujem vaučerizaciju visokog obrazovanja

by Energypress.net

Prodekan Edward Bernays – Visoke škole za komunikacijski menadžment mr. sc. Zdeslav Milas u razgovoru za portal PolitikaPlus analizira stanje u visokom školstvu u Hrvatskoj. Osvrnuo se na inicijativu za izmjenama zakona i izjednačavanjem statusa titula sveučilišnih i stručnih studija, ali se i osvrnuo na očekivanja od novog ministra znanosti i obrazovanja.

Nakon dugih pregovora uskoro ćemo dobiti odgovor na pitanje tko će obnašati ministarske funkcije u novoj Vladi Republike Hrvatske. Kakva su Vaša očekivanja od novog ministra znanosti i obrazovanja?

Očekivanja su od novog ministra, naravno, velika, ali ako moram izdvojiti jednu stvar onda bi to bila promjena stručnih naziva koji studenti stručnih studija dobivaju nakon završenoga diplomskog studija. Naime, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta na čelu s još uvijek aktualnim ministrom u rujnu 2015. izradilo je Prijedlog plana normativnih aktivnosti za 2016. Prijedlog normativnih akata, između ostalog, obuhvaća i donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju čime će diplome hrvatskih studenata stručnih studija napokon biti usklađene s diplomama kakve imaju njihovi kolege u državama Europske unije. Tako oni neće više imati neprirodni naziv „stručni specijalist“ već „magistar“. Gotovo 60 000 studenata u Republici Hrvatskoj studira na stručnim studijima, stoga od novog ministra očekujemo pružanje dodatne podrške visokoobrazovnim institucijama koje izvode stručne studije, a sve s ciljem dodatnog unaprjeđenja njihova razvoja i uklanjanja potpuno neutemeljene negativne percepcije prema studijima i studentima. Konačno, nadam se da bi i novi ministar mogao ozbiljno razmotriti mogućnost uvođenja državnih kupona ili vaučera za studiranje koji bi studentima koji su ostvarili pravo da im država podmiri troškove studija, omogućio studij i na privatnim visokim učilištima. Vjerujem da bi se tako dodatno unaprijedila kvaliteta i javnih institucija, a privatne stavilo u korektniji položaj.

Koliko, prema Vašem mišljenju, pozitivni primjeri iz europskih zemalja mogu utjecati na percepciju stručnih studija i visokih škola u Hrvatskoj?

Prvi korak u tome je upoznati javnost s mogućnostima koje ova vrsta visokoga obrazovanja pruža jer će bez edukacije o tome percepcija stručnih studija i visokih škola ostati nepromijenjena. Primjeri europskih zemalja svakako su dobra polazna točka, no pozitivnih primjera imamo u svojoj neposrednoj blizini. Glavni adut stručnih studija jest praksa, što su potvrdili i naši studenti koji su je istaknuli kao ključni element vlastitoga obrazovanja. Od samog početka kontinuirano razvijamo i nadograđujemo suradnju s partnerskim institucijama, a to je rezultiralo da danas ponosno možemo reći kako svojim studentima nudimo jedinstveni sustav prakse koji uključuje više od 60 partnera iz medija, marketinga, odnosa s javnošću, kulture te korporativnog i neprofitnog sektora.

Related Posts