Home Ekonomija Zaustavljen oštar pad japanskog jena

Zaustavljen oštar pad japanskog jena

by Agencije

Oporavak dionica na burzama i upozorenja japanskog ministra financija na moguće intervencije na tržištima pritisnuli su u petak japansku valutu, zauzdavši njezin oštar uspon u proteklih tjedan dana. Jen je u takvom ozračju oslabio 0,7 posto prema dolaru, kojim se tako trgovalo po 108,92 jena, no i dalje je na dobitku većem od dva posto u posljednjih tjedan dana. Od početka je godine prema dolaru ojačao oko 10 posto.

Dolar je ojačao i blagih 0,1 posto prema euru, na 1,1380 dolara. U četvrtak je jen prema dolaru u jednom trenutku poskočio za više od dva posto, a japanski ministar financija Taro Aso rano jutros je odgovorio upozorenjem kako brze promjene valutnih tečajeva nisu poželjne, da su one japanskog jena jednostrane i da će Japan poduzeti po potrebi odgovarajuće mjere.

To je retorika kojom se Tokio u posljednje vrijeme obično koristi kada signalizira intervenciju, a uspon jena na najviše razine u 17 mjeseci prema dolaru od ulagača je zahtijevalo da vjeruju da će se tamošnje vlasti suzdržati od intervencija makar do iza sastanaka predstavnika 20 najrazvijenijih i vodećih gospodarstava u nastajanju skupine G20, zakazanih za idući tjedan u Washingtonu. “Dakako da je na tržištu prisutna određena bojazan. No, treba imati na umu da je dogovor u G20 da se ne pribjegava intervencijama, jer bi morale biti velike da budu djelotvorne, a to uistinu znači da bi za to trebala podrška američke središnje banke Fed i Europske središnje banke (ECB)”, kazao je Manuel Oliveri, valutni analitičar u banci Credit Agricole.

Dolar se stabilizirao prema košarici valuta u petak nakon što je olakšanje stiglo od predsjednice Feda Janet Yellen koja je u četvrtak obećala da Fed ostaje na putu postupnog podizanja kamatnih stopa.

Njezine prošlotjedne izjave da bi Fed trebao oprezno nastaviti s podizanjem kamatnih stopa u svjetlu globalnih rizika po američko gospodarstvo ključni su razlog zbog kojih je dolar oštro oslabio prema euru i jenu u posljednjih 10 dana. Te dvije valute ulagači smatraju sigurnim utočištima za kapital a brine ih da veći dio razvijenih gospodarstava svijeta klizi u iscrpljujući ciklus deflacije u čijem su zaustavljaju središnje banke nemoćne.

“Ovo je doista svojevrsni dan za predah. Smjer u kojem ćemo ići idući tjedan ovisit će, čini se, ponovno o raspoloženju u pogledu preuzimanja rizika. Dokle god dionice slabe, ulagači će prodavati dolar poslije svakog uspona”, kazao je trgovac u međunarodnoj banci u Londonu.

Related Posts