Priča NOS-a
Ruska nuklearna državna tvrtka Rosatom koristi nizozemsku podružnicu kako bi prebacila stotine milijuna dolara u svoju državnu blagajnu, i to i tijekom rata s Ukrajinom. To proizlazi iz nedavno objavljenog godišnjeg izvještaja te podružnice iz Amsterdama.
Putem ove državne tvrtke, dio tih milijuna dolara završava u ruskoj državnoj blagajni. Na taj način, Rusija koristi europsku ovisnost o ruskom uranskom sektoru, čak i tijekom rata s Ukrajinom. Zapadne vlade još uvijek se boje nametati sankcije Rosatomu zbog te ovisnosti.
Rosatom je ključni proizvođač urana i nuklearne energije i upravlja nuklearnom elektranom u Zaporožju, koju je osvojio u ratu. Putem nizozemske podružnice Uranium One Coöperatief, Rosatom je aktivan u vađenju nuklearne sirovine u Kazahstanu i Tanzaniji.
Prihodi iz tih zemalja dolaze u Nizozemsku prije nego što se prebace u Rusiju. U 2022. godini nizozemska tvrtka ostvarila je profit od 240,6 milijuna dolara (222 milijuna eura), a desetci milijuna dolara su poslani matičnoj tvrtki u Rusiju. Rosatom također doprinosi ruskoj državnoj blagajni velikim iznosima godišnje, a u 2022. godini tvrtka je platila više od 291 milijardu rubalja (3,1 milijardu eura) u porezima.
Unatoč ovom financijskom toku, Rosatom ostaje slobodan od sankcija Europske unije. Nuklearni sektor na Zapadu teško može bez ove tvrtke, koja s tržišnim udjelom od 35 posto predstavlja najvećeg svjetskog dobavljača obogaćenog urana.
Neki pokušavaju smanjiti ovisnost o Rusiji. Urenco iz Almeloa, koji se bavi obogaćivanjem urana, primjećuje povećanu potražnju nakon ruske invazije na Ukrajinu. Međutim, potpuno zamijeniti ruski dio lanca, posebno u recikliranju korištenog urana, još uvijek je teško. U Velikoj Britaniji se od 2022. radi na tvornici koja će to omogućiti.
Također, stare sovjetske nuklearne elektrane u Češkoj, Slovačkoj, Bugarskoj, Mađarskoj i Finskoj i dalje koriste ruske gorivne šipke. Europske tvrtke traže alternative, a prije dva mjeseca u Bugarskoj su stigle prve zapadne šipke.
Istraživanje norveške organizacije Bellona pokazalo je da je europski uvoz nuklearnih goriva iz Rusije prošle godine udvostručen, posebno u Slovačkoj i Češkoj, možda u pripremi za buduće sankcije.
Europska unija još uvijek nije nametnula sankcije Rosatomu i povezanim tvrtkama, što omogućava da ruski uran i dalje dolazi u Nizozemsku, primjerice u Urenco. U veljači je Nizozemska agencija za nuklearnu sigurnost i zaštitu od zračenja (ANVS) odobrila nekoliko dozvola za uvoz recikliranog ruskog goriva namijenjenog Almelou. To korišteni uran dolazi iz francuskog reaktora, a Francuska ga šalje u Rusiju na recikliranje, nakon čega se obogaćena tvar vraća u Urenco.
U Sjedinjenim Državama sve je jači poziv na sankcije protiv ruske nuklearne industrije, pogotovo nakon što je The Wall Street Journal prošle godine objavio članak o sve aktivnijoj ulozi Rosatoma kao dobavljača za rusku vojsku. Glasovi u američkom političkom spektru pozivaju na sankcije Rosatomu, dok će SAD od 2028. godine uvesti zabranu uvoza ruskog urana, javlja nizozemska javna televizija NOS.