Američki institut za naftu priopćio je u srijedu da su u prethodnom tjednu zalihe nafte u SAD-u porasle za 6,6 milijuna barela, što je suprotno očekivanjima analitičara koji su prognozirali pad za 42.000 barela. U ranijoj trgovini barel nafte je dosegnuo 61,38 dolara, nakon što su Sjedinjene Države priopćile da bi mogle nametnuti sankcije izvozu sirove nafte iz Venezuele u kojoj jačaju neredi. Venezuelska nafta je pretežno “teška”, velike gustoće i zahtijeva opsežnu preradu, te se često miješa s laganijom naftom kako bi rafinerije dobile proizvod veće vrijednosti.
Budući da je iranski izvoz već oslabljen američkim sankcijama, pad venezuelskog izvoza mogao bi dodatno smanjiti globalnu ponudu i naglo povećati cijene. “Postoji mogućnost je da će SAD pokrenuti događaje, a to bi ubrzalo pad proizvodnje u Venezueli. Za sada to ne utječe na cijene nafte, ali mislim da će kasnije dati potporu cijenama na tržištu”, rekao je strateg Petromatrixa Olivier Jakob.
London, kao i američko tržište, gdje se prodaje lagana sirova nafte slabije gustoće, nisu izravno povezani s venezuelskom naftom velike gustoće. No dokazi zabrinutosti za opskrbu teškom naftom vidljivi su na američkom fizičkom tržištu, gdje su, primjerice, cijene Mars Sour WTC-MRS-a, brenda srednje sirove nafte, u ovome tjednu bile katapultirane na najvišu razinu od početka 2011.
Zabrinutost zbog trgovinskog sukoba SAD-a s Kinom, sporijeg rasta u Europi, kao i slabosti gospodarstava u razvoju, potkopava raspoloženje na naftnim tržištima u posljednjih nekoliko mjeseci. Međunarodni monetarni fond u ovome je tjednu snizio naniže svoju procjenu rasta za 2019. i 2020. godinu.
U odvojenom je izvješću OPEC jutros objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u srijedu iznosila 60,52 dolara, što znači da je pala za 14 centi u odnosu na prethodni radni dan.