Njemačka kancelarka Angela Merkel u petak je pozvala zastupnike Bundestaga da podrže pregovore o programu pomoći Grčkoj poručivši da bi Grexit značio kaos i nasilje za tu zemlju. Govoreći pred njemačkim parlamentom priznala je da će reforme i mjere štednje na koje je pristala Atena u zamjenu za financijsku pomoć biti teški za grčki narod. “Nema nikakvih sumnji: dogovor od ponedjeljka je težak”, kazala je zastupnicima dodajući da će biti težak i za ostalih 18 članica eurozone koje moraju pronaći do 86 milijarda eura za mogući trogodišnji program pomoći.

Ona je kritizirala grčkog premijera Aleksisa Ciprasa za uništavanje ekonomskog povjerenja u svoju zemlju. “Alternativa ovom sporazumu ne bi bila privremeni izlazak iz eura nego prilično predvidljivi kaos”, kazala je Merkel pred donjim domom parlamenta. “Bili bismo vrlo nemarni i neodgovorni kad barem ne bismo pokušali krenuti tim putem”. Merkel je kazala kako privremeni izlazak Grčke iz eurozone, za koji se zalaže njemački ministar financija, ne bi bio održiv. Ona je Wolfgangu Schaeubleu, svojem najvjernijem savezniku, svejedno zahvalila na angažmanu u dugim pregovorima koji su doveli do novog dogovora o rješavanju grčke dužničke krize. Od zastupnika je potom dobio gromoglasni pljesak.

Na probnim glasovanjima u četvrtak konzervativci njemačke kancelarke i njezini koalicijski partneri zajedno sa zastupnicima iz redova Socijaldemokrata imali su više nego dovoljno glasova za potporu otvaranju pregovora. Na glasovanju kojim će u petak završiti rasprava Merkel bi stoga trebala dobiti dovoljnu potporu jer će i neke manje oporbene stranke također podržati pregovore. Prema njemačkim medijima na probnom glasovanju u četvrtak u njemačkom parlamentu 48 konzervativaca glasalo je protiv pregovora, a tijekom petosatne rasprave izrečeno je mnogo sumnji u volju grčke vlade da provede reforme.

Austrijski kancelar Werner Faymann u petak je pozvao zastupnike u parlamentu da podupru okvir za pregovore o pomoći Grčkoj, uoči glasovanja u kojemu oporba prema najavama neće sudjelovati. “Mi imamo i odgovornost u ovoj zajedničkoj Europi”, rekao je Faymann. Prema njegovim riječima, paket pomoći Grčkoj “prvi je korak” i “ozbiljna šansa”. Pitanje je, rekao je austrijski kancelar, “hoćemo li dati tu šansu ili ne”. Za odobravanje sporazuma s Grčkom potrebna je jednostavna većina zastupnika, za što su dovoljni zastupnici vladajuće koalicije, a oporba je najavila da neće sudjelovati u glasovanju. Netko može misliti da Grci neće ispuniti svoje obveze, “u svakom slučaju to će biti težak put”, rekao je Faymann. Pitanje je, ustvrdio je, želi li se članu eurozone dati šansa. Riječ je o tome da se grčke banke osposobe, da gospodarstvo može raditi i da ljudi mogu podignuti više od 60 eura dnevno, rekao je austrijski kancelar.

Latvijska je vlada na izvanrednoj sjednici u petak dala mandat ministru financija Janisu Reirsu za pregovore o novom paketu mjera za Grčku, iako je skeptična glede dogovora s Grčkom, objavljeno je u Rigi. Latvijska je vlada zajedno s odobrenjem pregovora o pomoći Grčkoj najavila da će u idućim tjednima ili mjesecima zatražiti od parlamenta da glasuje o odlukama koje se donesu u pregovorima između EU i Grčke. Vladajuća koalicija u Latviji i nadalje je “skeptična” glede novog paketa pomoći Grčkoj, stoji u izjavi vlade. Nacionalistički desni savez, kojemu pripada vlada Laimdote Straujume, do sada se protivio daljnjoj pomoći Grčkoj.

Related Posts