Beograd – Mišljenja ekonomista o prodaji Kompanije “Telekom Srbija” su podeljena, dok jedni smatraju da je došlo pravo vreme za prodaju Kompanije, jer je dostigla vrhunac i da bi najbolje bilo da je privatizuje ozbiljna i jaka firma kao što je “Dojče Telekom”, drugi nisu sigurni da je pravi trenutak za to. Vlada Srbije će zaštititi interes zemlje kada je u pitanju upravljanje i privatizacija Železare Smederevo, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu privrede Miloš Petrović i naglasio da se još razmatra ko bi mogao upravljati srpskom čeličanom.
Urednik časopisa “Makroekonomske analize i trendovi” Vladimir Vučković ocenio je da je pravi trenutak za prodaju Telekoma, jer je ta kompanija dostigla vrhunac i čak se nalazi na blago opadajućoj putanji. On smatra da Telekom na duže staze, u sledećih nekoliko godina, ne bi mogao da izdrži konkurenciju. “Pozivanje na primere drugih država koje u svom vlasništvu imaju slične kompanije, a uspešne su, kod nas ne stoji, jer mi uporno dokazujemo da nismo sposobni da imamo državu kao dobrog vlasnika”, kazao je Vučković na predstavljanju najnovijeg broja MAT-a.
Vučković tvrdi da se “Telekomu” nameće preveliki broj zaposlenih, troškovi koji po prirodi ne pripadaju telekomunikacijama, kao i različiti projekti koje ta kompanija ne bi trebalo da finansira. “Imajući u vidu tu činjenicu, to što se ipak oseća neki oporavak i što nije toliko jaka kriza u svetu kao pre nekoliko godina, mislim da je ovo pravi trenutak i prava godina za prodaju Telekoma”, zaključio je Vučković.
Kordinator tog istraživačkog projekta Stojan Stamenković saglasan je sa Vučkovićem i ističe da je prodaja “Telekoma” dobra stvar, ako je kupi kompanija kao što je “Dojče Telekom”. Ekonomista Miladin Kovačević, međutim, smatra da je prodaja “Telekoma” pravi imperativ, ali nije siguran da je sada baš pravi trenutak za to, jer je dodaje, ekonomski oporavak još uvek slabašan, a samim tim i konjuktura. On ističe i da država Srbije treba da zadrži određen obim vlasništva u “Telekomu” kako bi se zaštitile poverljive informacije, kao što su državne i vojne.
“Imamo prilično dobrih kompanija sa dobrim referencama, koje su se prijavile da upravljaju železarom, ali se još razmatra šta je najbolje rešenje jer je to veliki posao i rizična stvar”, rekao je Petrović, na sednici skupštinskog Odbora za privredu.
On je ukazao da je izbor upravljačkog tima za Žezezaru samo prelazno rešenje, dok se ne pronađe strateški partner za to preduzeće. Neki krupni igrači, kako je rekao, nisu se prijavili da su zainteresovani da upravljaju Železarom, jer žele da se ponovo prijave za strateškog partnera za Železaru. Odgovarajući na pitanje članova odbora, kako Vlada vidi ponovo prijavljivanje američke kompanije “Esmark” da upravlja Železarom, kad su propali pregovori sa njima o starteškom partnerstvu, Petrović je odgovorio da svako ima pravo da se prijavi da učestvuje na konkursu Vlade Srbije za upravljanje smederevskom Železarom, a Vlada je tu da zaštiti interes zemlje.
Kada je reč o privatizaciji Telekoma Srbija, on je istakao da još nisu definisane sve stvari u vezi sa tom privatizacijom, odnosno da li je dobro da to bude koncesija, klasična prodaja ili strateško partnerstvo. On je naglasio da podržava predlog članova Odbora za privredu da je pre privatizacije Telekoma neophodno jasno definisati imovinu te kompanije i razgraničiti šta je tačno u vlasništvu te kompanije.