Viškovi iz njemačkih vjetroelektrana utječu na susjedne zemlje

Njemačka nastojanja da proizvede što je moguće više energije iz vjetra i Sunca dovodi do poteškoća u elektroenergetskim mrežama susjednih zemalja. Poljska i Češka troše 180 milijuna USD na opremu koja će zaštititi njihove EE sustave od njemačkih viškova, dok Austrija potiče trgovanje kako bi prevenirala regionalne mreže od kolapsa, piše Bloomberg.

Količine njemačke “zelene struje” udeseterostručile su se u proteklom desetljeću a ta ulaganja su znatno nadmašila ulaganja u mreže. Struja sa sjevera putuje kroz Poljsku i Češku kako bi dosegla južnu Njemačku gdje je najveća potrošnja. “Ogroman akumulirani val energije prijeti nastankom zamračenja. Uzrok situacije je što se dozvoljava proizvodnja ogromnih količina energije bez obzira na kapacitete mreže”, kaže Zbynek Boldis, direktor sektora trgovanja i međunarodnih poslova u češkoj EE mreži CEPS. Za vjetrovitih dana ponekad više od 50% struje poslane iz sjeverne Njemačke u južni dio i Austriju putuje kroz Poljsku i Češku.

Njemačke tvrtke koje rukovode mrežom planiraju potrošiti 22 milijarde eura na visokonaponske vodove kako bi unaprijedili mrežu da može primiti veće količine energije iz OIE, prije zatvaranja zadnjih osam nuklearnih reaktora 2022. Poljski operator mreže PSE kaže da njemački viškovi uzimaju toliko njegovih uvoznih kapaciteta da ih nema dovoljno za regularan uvoz jeftinije energije iz Njemačke, koja bi mogla biti dostupna komercijalnim korisnicima. Njemačka struja za isporuku u narednoj godini 18 je posto jeftinija nego poljska struja. Poljaci i Česti će do kraja iduće godine dovršiti instalaciju transformatora na dva dalekovoda povezana s Njemačkom kako bi kontrolirani neplanirane “strujne valove”, te ujedno oslobodili kapacitet za trgovinu struje kupljene na aukcijama za domaće kupce.

To će olakšati pritisak od viškova, no poljska i češka mreža i dalje se suočavaju sa zagušenjima zbog potražnje jeftine njemačke struje iz Austrije, koja dijeli veleprodajno tržište s Njemačkom. Više od desetljeća austrijski traderi kupuju njemačku struju kad je jeftina da bi je prodali u druge zemlje po većim cijenama. To je stvorila zagušenja u mreži s obzirom da trgovane količine premašuju fizičke kapacitete između zemalja. ACER priprema mišljenje o tome trebaju li se ta dva tržišta razdvojiti. Austrijski operator mreže sve više stopira trgovce u dnevnoj kupovini struje iz Njemačke, blokirajući samo u prvom kvartalu kupovinu za 766 satni period u prvom kvartalu ove godine, dok je cijele prošle godine trgovina bila blokirana 807 sati.

You may also like

0 comments