Home TribinaAnalize Vidmarović: Izgledno je lansiranje novih projektila

Vidmarović: Izgledno je lansiranje novih projektila

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]O trenutnom stanju u Sjevernoj Koreji, reakciji Donalda Trumpa, potencijalnim opasnostima i očekivanima za portal Dnevno.hr pisao je povremeni kolumnist portala Energypress.net te vanjskopolitički analitičar Branimir Vidmarović[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Prije dva dana, 9. rujna, Sjeverna Koreja je obilježila jedan od svojih najvažnijih blagdana – Dan osnivanja države. Za Pjongjang, ovo će biti povod za veliko slavlje. Za ostatak svijeta – vikend napetog iščekivanja. Naime, o obzirom na svu dosadašnju dinamiku testiranja balističkih projektila i nuklearnog oružja, postoji mogućnost da će režim Kim Jong-una naredni projektil lansirati upravo u danima oko državnog blagdana.[/vc_column][/vc_row]

Stanje je sve napetije, poglavito zbog američkih oscilacija: nenadano oštrih verbalnih i digitalnih izričaja američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je nakon stupanja na dužnost u više navrata poručio da je spreman ići do kraja, te isto tako naglih odstupanja.

Svojim ispadima, Donald Trump opasno gura Sjevernu Koreju sve dublje u osjećaj iskonskog straha i antagonizma te je motivira na još odlučniji razvoj nuklearnog i balističkog naoružanja. Režim Kima osjeća da su opcije limitirane; jedini put je onaj naprijed a najmanje oklijevanje može biti interpretirano kao slabost. Istovremeno, zbog spomenutih oscilacija lukavi vrh Sjeverne Koreje zna da je taj put naprijed i dalje globalno nekažnjiv. Nezgrapno Twitter-državništvo i nedosljednost već su degradirali kredibilitet američkih riječi. U retoričkoj bici oko Guama, Sjeverna Koreja je ispala jača. Unatoč tome, što nije ispalila projektil prema otoku – što je svakako bilo jedino ispravno rješenje – ispalila je jedan srednjedometni preko Japana i tako pokazala SAD-u da može doseći najbliže američke predjele. Dosadašnji testovi imali su kratku horizontalnu, uz katkad forsiranu visoku putanju, što je čitavo vrijeme stvaralo privid projektila malog dometa. Osim toga, ako posjeduje telemetrijsku tehnologiju (što je trenutno neizvjesno), Pjongjang je uz pomoć Japanskog loba imao prilike izvući vrijedne podatke o ponašanju projektila pri drugim brzinama i kutevima leta i pritiscima.

[quote_box name=””]

Merkel danas podržala nove sankcijeSjevernoj Koreji

Njemačka kancelarka Angela Merkel izrazila je u ponedjeljak potporu strožim UN-ovim sankcijama protiv Sjeverne Koreje, u telefonskom razgovoru s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, rekao je glasnogovornik njemačke vlade. “Složili su se da spor oko sjevernokorejskog nuklearnog naoružanja mora biti riješen mirnim putem”, rekao je Steffen Seibert.

Merkel je kazala Putinu da podržava napore Vijeća sigurnosti UN-a da brzo usvoji nove sankcije protiv Sjeverne Koreje kako bi ona promijenila svoje ponašanje, dodao je.

Merkel je također pozdravila ruski prijedlog raspoređivanja UN-ovih mirovnih snaga u Ukrajini, ali i naglasila da predloženi mandat treba proširiti. Putin je izrazio spremnost da razmotri da mirovne snage budu raspoređene ne samo na liniji razdvajanja u Donbassu nego i u drugim područjima na istoku Ukrajine kako bi zaštitili dužnosnike OESS-a koji prate provedbu mirovnog sporazuma iz Minska.

[/quote_box]

Šesti po redu nuklearni pokus još je više uzdrmao svijet, a pogotovo Kinu. Izvjesno je da je Kina od početka sjevernokorejske agende više marila za sigurnost svojih granica i obrambenih kapaciteta negoli za balističke i nuklearne programe dinastije Kim. U kineskoj računici, Pjongjang je bio tek sekundarna neugodnost u većoj sigurnosnoj slici regije, gdje su najveće prijetnje SAD i Japan. Inzistiranje na tome da je Kina intimno vezana za Sjevernu Koreju je pogrešno. Od trenutka stupanja na vlast Kim Jong-una 2011., Sjeverna Koreja je aktivno počela uplitati Kinu u diskurs problema mimo volje Pekinga, a testove projektila u trenucima kada je Kina kod sebe provodila važne međunarodne skupove predsjenik Xi Jinping smatrao je uvredom i sramotom.

Potencijalna ekološka katastrofa

Kada se na sceni pojavio Trump koji je generirao veliku nesigurnost u problemu koji je za zemlje regije bio neugodan ali predvidiv i razumljiv, Kina je nehotice postala dijelom toga problema i očigledno se nevoljko složila prihvatiti svoju ulogu u pokušaju rješavanja situacije. Proturaketni sustav THAAD u Južnoj Koreji izazvao je oštre reakcije u Pekingu, no očito su kineski političari shvatili da situacija doista ne ostavlja drugih opcija. Novi nuklearni pokus je ponovo podsjetio Kinu na pravu opasnost – potencijalnu ekološku katastrofu u slučaju kobne tehničke greške na sjevernokorejskim poligonima i nuklearnim reaktorima.

No, unatoč tome što postoji čvrsti konsenzus oko stava da se tako dalje ne može, ne postoji jasna vizija kako i što je činiti. Problem je izuzetno kompleksan i delikatan i za zemlje svijeta predstavlja izazov stoljeća. Strane načelno razumiju ekstremne sankcije kojima bi se Sjevernoj Koreji odrezalo apsolutno sve što postoji, uključujući i ono najosnovnije – naftu. No Kina i Rusija i dalje strahuju da je to mjera koja će isključivo forsirati katastrofu mirnog pučanstva, a ne približiti kraj režima. Nitko ne zna koliko bi bilo izbjeglica i kako bi reagirao režim ako se suoči sa doista egzistencijalnom prijetnjom. Stoga će Kina i dalje na skriven način trgovati sa Sjevernom Korejom. Vjerojatno će to činiti i Rusija.

Neophodna apstraktna rješenja

U svim daljnjim koracima treba shvatiti da klasična rješenja i linearna logika više ne rade. Neophodna su apstraktna rješenja, u kojima svaki naredni korak ne ovisi o ispunjenju prethodnog, već može biti izmjenjiv sa drugim elementima rješenja. Svijet se do sada fokusirao na realne ciljeve poput inspekcija međunarodnih eksperata ali uz nerealne za Sjevernu Koreju uvjete, kao što su moratoriji na pokuse ili zamrzavanje programa. Umjesto toga, nužno je fokusirati se na zajedničke dodirne točke motivacije zemalja, a to je sigurnost, i pokušati doseći zajedničke nerealne apstraktne ciljeve kao što je mir ali uz prihvatljive za Pjongjang uvjete.

Hoće li se zemlje složiti na promjenu paradigme uvelike ovisi o tome kakav odgovor će svaka zemlja daje na pitanje buduće sigurnosne slike u regiji i koliko svaka strana vrednuje živote stanovnika Sjeverne Koreje i njihovu budućnost, napisao je Vidmarović za Dnevno.

Autor je dr.sc. Branimir Vidmarović, stručnjak za kinesko-japanske odnose i sigurnost u Istočnoj Aziji. Diplomirao i doktorirao međunarodne odnose i diplomaciju na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose.  Aktivno se bavi istraživanjem različitih područja kineske vanjske politike i problema sigurnosti u Istočnoj Aziji.

 

 

 

Related Posts