Analiza
Europsko tržište prirodnog plina prolazi kroz značajne promjene, pri čemu se premija za ljetne isporuke u odnosu na zimske terminske ugovore naglo smanjuje. Pad cijena plina posljedica je blažih vremenskih uvjeta te aktualnih pregovora o mogućem završetku rata u Ukrajini. Referentne nizozemske TTF terminske ugovore za ožujak zabilježile su pad od 3,7% do 26. veljače, dok se razlika između ljetnih i zimskih cijena za 2025. godinu gotovo izjednačila.
Ovo smanjenje razlike u cijenama može se promatrati kao pozitivan signal za europske industrije i političare, budući da su zimske cijene plina obično veće. Međutim, hladniji početak 2025. godine i smanjenje europskih zaliha plina izazvali su rast ljetnih cijena, što ukazuje na potrebu za povećanim uvozom kako bi se skladišta popunila do sljedeće zime. Europska unija trenutno se suočava s prvim dugotrajnim hladnim razdobljem od energetske krize 2022. godine, što dodatno pogoršava situaciju s opskrbom.
Razina skladišta plina u EU pala je na 40% kapaciteta do 24. veljače, što je znatno manje u usporedbi s 60% iz prethodne godine. Zbog toga su energetski operateri u zemljama poput Njemačke zatražili od vlade dodatne mjere za osiguranje opskrbe. Iako postoje prijedlozi da se ciljevi skladištenja smanje, Europska komisija i dalje nastoji postići 90% popunjenosti skladišta do 1. studenog 2025., dok njemačke energetske tvrtke predlažu smanjenje tog cilja na 80%.
Istovremeno, Europska unija je predstavila plan smanjenja troškova energije i ubrzanja tranzicije na obnovljive izvore. Predložene mjere uključuju brže izdavanje dozvola za projekte vjetroelektrana i solarnih elektrana, novu formulu za određivanje cijena električne energije te dodatne subvencije. Očekuje se da bi ove inicijative mogle donijeti uštede od 45 milijardi eura u 2025. godini te do 130 milijardi eura do 2030. godine smanjenjem uvoza fosilnih goriva.
Unatoč privremenom padu cijena plina, tržište ostaje nestabilno, pri čemu su geopolitički čimbenici, vremenske prilike i energetska politika ključni u određivanju daljnjih kretanja. Europske cijene prirodnog plina nedavno su dosegle dvogodišnji vrhunac od 59 eura po megavatsatu, a potom pale ispod 50 eura. Dok se trgovci prilagođavaju novim tržišnim uvjetima, moguće carine SAD-a na europske proizvode te potencijalni dogovor o povećanom uvozu ruskog plina predstavljaju neizvjesne čimbenike koji mogu utjecati na buduću stabilnost opskrbe i cijena u regiji.