Home Energetika Usporavanje potražnje spustilo cijenu nafte

Usporavanje potražnje spustilo cijenu nafte

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″] Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima ispod razine od 78 dolara nakon što su veće američke zalihe u prvi plan istaknule usporavanje potražnje, nadjačavši utjecaj smanjenja proizvodnje koje predvode vodeći proizvođači i skorašnjih američkih sankcija Iranu.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Na londonskom je tržištu cijena barela pala 65 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 77,78 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 32 centa nižoj cijeni, od 70,99 dolara.

Cijene na fizičkim tržištima padaju zbog neprodanih barela a velike naftne kompanije, poput ExxonMobila, Royal Dutch Shella, Chevrona, BP-a i Totala, povećavaju proizvodnju, potaknute 50-postotnim skokom cijena nafte u proteklih godinu dana.

[/vc_column][/vc_row]

“Ukupna stvarna i projicirana proizvodnja u velikim kompanijama raste”, konstatiraju analitičari S&P Global Ratingsa u izvješću objavljenom u utorak.

Cijene nafte u terminskim ugovorima znatno su više od onih u ugovorima za trenutne isporuke – razlika je najveća u proteklih nekoliko godina budući da prodavači teško pronalaze kupce za zapadnoafričku, rusku i kazakstansku naftu. Istodobno opskrbu u Sjevernoj Americi koče uska grla u naftovodima u zapadnom Teksasu i Kanadi.

Vjerojatno su ta uska grla pridonijela povećanju američkih zaliha nafte u prošlom tjednu za 4,9 milijuna barela, prema jučer objavljenom izvješću Američkog instituta za naftu (API). „API-jevi podaci u SAD-u upućuju na zaključak da je… uzlazni trend cijena u aktualnom ciklusu dosegnuo vrhunac ili je dosegnuo plato prije no što nastavi uzlaznom putanjom”, drži Greg McKenna iz brokerske kuće AxiTrader.

Vlada će objaviti službene podatke o zalihama tokom dana. „Ukoliko službeni vladini podaci danas budu slični onima koje je objavio Američki institut za naftu, pritisak u smjeru daljnjeg rasta cijena mogao bi oslabiti a ulagači kratkoročno krenuti u dobitonosne prodaje“, tumači Craig Erlam iz OANDA-e.

Analitičari ipak predviđaju da će opskrba tržišta biti tijesna u većem dijelu ove godine s obzirom na očekivanu obnovu američkih sankcija Iranu i snažnu potražnju za naftom.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je pak da će globalna potražnja ove godine vjerojatno posustati s obzirom na približavanje cijena nafte razini od 80 dolara i ukidanje izdašnih subvencija za kupnju goriva u mnogim zemljama.

U mjesečnom izvješću IEA je snizila prognozu rasta svjetske potražnje u ovoj godini s 1,5 na 1,4 milijuna barela dnevno.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) jutros je objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 75,47 dolara, što znači da je porasla 1,27 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Related Posts