Analiza
Cijene nafte pale su s najviših tromjesečnih razina zbog pojačanih strahova od moguće recesije u najvećim svjetskim gospodarstvima, što bi moglo usporiti globalnu potražnju za energentima. Brent nafta smanjila se za 0,6% na 76,01 USD po barelu, dok je američki WTI pao na 73,18 USD po barelu. Ove promjene djelomično su rezultat neizvjesnosti oko trgovinske politike nove američke administracije i potencijalnih smjerova djelovanja Federalnih rezervi (Fed).
Sudionici tržišta s nestrpljenjem očekuju nadolazeće objave podataka o zapošljavanju i zapisnike sa sastanka Federalnog odbora za otvoreno tržište (FOMC). Očekuje se da će Fed u ovoj godini provesti samo dva smanjenja kamatnih stopa, ali tržišni igrači traže dodatne naznake o budućim potezima. Predsjednik Feda Richmonda, Tom Barkin, naglasio je važnost čekanja i prikupljanja više informacija prije donošenja daljnjih odluka o monetarnoj politici.
Osim situacije u SAD-u, zabrinjava i usporena gospodarska aktivnost u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte. Slaba domaća potražnja i dalje predstavlja izazov, a analitičari upozoravaju na potencijalne rizike koje bi usporavanje kineskog gospodarstva moglo donijeti globalnom ekonomskom okruženju. Ovi čimbenici zajedno stvaraju pritisak na tržišta nafte i potiču neizvjesnost u prognozama za buduće kretanje cijena.