Home TribinaAnalize Uskraćeni za više od 250 milijardi dolara

Uskraćeni za više od 250 milijardi dolara

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Analiza[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Globalni iznos dividendi isplaćenih ove godine smanjit će se između 17,5 i 20 posto, odnosno za približno 263 milijardi dolara, kao rezultata krize izazvane koronavirusom, pokazuje izvješće investicijske tvrtke Janus Henderson objavljeno u ponedjeljak. Međutim, već iduće godine moglo bi doći do snažnog oporavka, prenosi Reuters.[/vc_column][/vc_row]

Iako procjena Janus Hendersona znači da će smanjenje iznosa dividendi biti niže nego što su se financijski analitičari pribojavali na početku pandemijske krize, ipak se radi o najvećem padu još od 2009. godine kada je globalna financijska kriza bila na vrhuncu.

Dividende su vodeći izvor profita od ulaganja u dionice za dugoročne investitore, poput mirovinskih fondova. Međutim, kako bi izdržale krizu izazvanu koronavirusom, svjetske kompanije smanjile su u trećem tromjesečju iznos namijenjen za isplatu dioničarima za 55 milijardi dolara, odnosno 11,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Konkretno, u trećem tromjesečju isplaćeno je 329,8 milijardi dolara. Međutim, dobra je vijest što pad usporava. U drugom kvartalu uslijed nesigurnosti oko poslovanja u uvjetima pandemije dividende su potonule za 108 milijardi dolara, odnosno 22 posto na godišnjoj razini. S druge strane, valja naglasiti da je pad manje drastičan je sezonalna karakteristika isplate dividendi u trećem kvartalu više ide na ruku onim dijelovima svijeta gdje su dividende bile otpornije na krizu.

U optimističnom scenariju Janus Henderson procjenjuje da će se iznos dividendi u cijelom svijetu smanjiti za 17,5 posto te će se u džepove dioničara sliti 1,2 bilijuna dolara. U pesimističnom scenariju pad će iznositi malo više od 20 posto, pa će dividende u 2020. dosegnuti 1,16 bilijuna dolara. Prema sektorskoj podjeli, najgore su u trećem tromjesečju prošle kompanije koje ovise o potrošnji, poput proizvođača automobila i turističkih kompanija. U tom je sektoru zabilježen pad od 43 posto. Sektori medija, zračnog prijevoza i banaka također su pogođeni dok su farmaceuti te prehrambene kompanije i trgovci hranom isplaćivali više dividende. Odlično poslovanje tehnoloških kompanija tijekom pandemije vidljivo je i u njihovoj dividendnoj politici. Naime, Microsoft je na putu da ove godine postane najveći isplatitelj dobiti dioničarima, s očekivanim rastom od 10 posto u četvrtom tromjesečju.

Prema zemljopisnoj podjeli, najviše je „stradala“ Velika Britanija gdje su dividende manje za 42 posto, a slijedi je Australija s padom od 40 posto. Američke dividende manje su za 4 posto, s time da je smanjenje zabilježeno i u otkupu dionica. Isplate u Japanu snižene su 16 posto, a najviše su ih srezali tamošnji izvoznici. Jedina svijetla točka je Kina i Hong Kong gdje su dividende porasle za 3,3, odnosno čak 10 posto. Štoviše, najveći isplatitelj u trećem tromjesečju je China Construction Bank. Kina među 10 najvećih isplatitelja još dva predstavnika, China Mobile na trećem mjestu te Industrial & Commercial Bank of China na 9. poziciji. Tračak nade u relativno brzi oporavak isplata dobiti dioničarima budi činjenica da su s isplatama opet počele kompanije koje su ih početkom godine suspendirale, iako dioničarima daju manje novca. Dodatni razlog za optimizam je skorašnji dolazak cjepiva protiv koronavirusa, ističu u Janus Hendersonu.

„Ovo je bila najgora godina od svjetske financijske krize“, ističe Jane Shoemake, investicijska direktorica u Janus Hendersonu. „No, ako se život bude mogao vratiti u normalu, čak i kompanije iz nekih najpogođenijih sektora poput turističkog ili maloprodajnog bit će u mogućnosti opet započeti isplatu dividendi“, smatra Shoemake. U Janus Hendersonu procjenjuju da bi iznos isplaćenih dividendi iduće godine mogao skočiti i do 12 posto, ovisno o dinamici suzbijanja zaraze te o ukidanju regulatorne zabrane isplate europskim bankama. U najgorem slučaju, dividende će iduće godine stagnirati, smatraju analitičari, a donosi Poslovni dnevnik.

Related Posts