Home TribinaAnalize Uskoro obnovljivci bez poticaja, prvenstveno u Njemačkoj i Kini?

Uskoro obnovljivci bez poticaja, prvenstveno u Njemačkoj i Kini?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Udio obnovljivih izvora energije raste brže od predviđenoga prije nekoliko godina, nakon ulaska velikih vjetroturbina na tržište, piše Bloomberg.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Takav je zaključak istraživačke skupine Bloomberg New Energy Finance, čiji osnivač Michael Liebreich procjenjuje kako će čista energija zauzimati 86 posto od da će čista energija zauzeti 86 posto od 10,2 bilijuna dolara koji će se, vjerojatno, uložiti u daljnju proizvodnju električne energije do 2040. godine.[/vc_column][/vc_row]

U nedavnoj prezentaciji, na konferenciji spomenute istraživačke skupine u Londonu, Leinbreich je rekao kako tehnologija koja smanjuje troškove solara i vjetroelektrana čini neizbježnim porast ekonomičnosti obnovljivih izvora energije nauštrb fosilnih goriva. Pogotovo će to biti vidljivo u komunalnim uslugama.

Kada je 2004. godine ova istraživačka skupina počela s prikupljanjem podataka nije se moglo predvidjeti kako će velike vjetroturbine danas povećavati udio obnovljivaca. Ljestvica velikih turbina započinje s onim Simensovima, ali i Vestas Wind Systemsa koji se do sada primarno bavio isporučivanjem turbina za zrakoplove Airbus.

Obećanje razvoja još većih turbina ohrabrilo je projektante plutajućih vjetroelektrana u Njemačkoj na obećanje kako će uskoro biti mogući obnovljivci bez poticaja. Slična je situacija, najavljuje Liebreich i u proizvodnji energije iz fotonapona. Zbog toga će uskoro postati skuplje raspolagati postojećim postrojenjima iz ugljena i plina. Ova točka očekuje se prvenstveno u Njemačkoj i Kini, početkom sljedećeg desetljeća, donosi Bloomberg.

Međutim, to ovisi od zemlje do zemlje jer primjerice Brazil se oslanja na hidroelektrane, a Francuska na nuklearnu energiju, no Liebrech je siguran kako je napredak tehnologije vjetra glavni argument protiv Trumpove politike energije iz ugljena.

Related Posts