[vc_row][vc_column width=”1/3″]Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u srijedu kako će konačno rješenje za Uljanik premijer Andrej Plenković predstaviti vrlo skoro, a smatra da bi se aktivnije u proces trebala uključiti i Adris grupa s obzirom da ima dionice Uljanika.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Na sjednici Vlade koja će se sutra održati u Puli bit će predstavljena povijest hrvatske brodogradnje i trenutno zatečeno stanje, a temeljem čega će Vlada u idućih nekoliko dana odlučiti što i kako dalje, istaknuo je Horvat odgovarajući na novinarske upite pred današnju sjednicu užeg kabineta Vlade.

Na upit hoće li sutra na sjednici Vlada imati konkretno rješenje za Uljanik i 3. maj, odgovorio je protupitanjem: “A kakvo vi konkretno rješenje očekujete?”. “Više javnost u ovom trenutku očekuje ta rješenja nego radnici”, rekao je Horvat na novinarsku opasku kako rješenje očekuju radnici.

[/vc_column][/vc_row]

“Što u ovom trenutku žele i planiraju radnici i Adrisa i svi oni koji jesu dionici ovog procesa to ćemo morati na jednom zajedničkom sastanku raspraviti s njima”, kazao je.

Horvat kaže i kako od Adrisa, s obzirom da participira u vlasništvu Uljanika, očekuje da se aktivno uključi u proceduru i odabira strateškog partnera i donošenja plana restrukturiranja. Po posljednjim podacima Središnjeg klirinško depozitarnog društva (SKDD) o top deset dioničara Uljanika, Adris grupa drži 2,47 posto dionica, a članica te grupe – Croatia osiguranje 9,93 posto dionica.

Ministar gospodarstva kaže i kako se razgovara s eventualnim potencijalnim investitorima, kao i strateškim partnerom kojega je odabrala Uprava Uljanika. “Pojavljuju se iz dana u dan i drugi dionici koji su zainteresirani za hrvatsku brodogradnju. I nemojte nas tjerati u donošenje nekakvih nerezonskih odluka koje bi možda mogle imati teže posljedice od onih u kojima je hrvatska brodogradnja u ovom trenutku”, istaknuo je.

Horvat je najavio i da će konačno rješenje za Uljanik predstaviti premijer “vrlo skoro”. Ministar gospodarstva ponovio je i kako je novac za plaće radnika Uljanik grupe za kolovoz osiguran. Modalitet isplate plaća će se vidjeti sljedećih dana, rekao je, dodajući kako Uprava radi na deblokadi računa tvrtki u sastavu Uljanik grupe.

Plaća se do sada u Uljaniku isplaćivala do 15. u mjesecu, a Horvat je uvjeren da će i plaća za kolovoz krenuti, ako ne prije, 15. rujna. Na upite o današnjem sastanku s norveškim naručiteljima, ministar gospodarstva je rekao kako s naručiteljima iz Kanade i Norveške treba najprije vidjeti kakav je u ovom trenutku njihov stav i što planiraju s brodovima koje su naručili u Uljaniku i 3. maju.

Odgovarajući na upit za što Uprava Uljanika traži dodatnih sto milijuna eura, Horvat je rekao kako je u ovom trenutku plan restrukturiranja težak 584 milijuna eura. Participacija Vlade prema prvom modalitetu, koji Europska komisija smatra prevelikim, je 60 posto, kaže Horvat, dodajući kako bi za Komisiju poželjan modalitet bio 50 posto Vlada, a 50 posto strateški partner, jer je to nekakva praksa unutar EU-a.

Sto milijuna eura koliko je u korespodenciji tražila Uprava Uljanika, prema njegovim riječima je, da bi se “uopće proizvodnja u Uljaniku i 3. maju mogla nastaviti”.

[quote_box name=””]

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat rekao je u utorak na konferenciji Jutarnjeg lista “Industrijska proizvodnja i strana ulaganja” da će Vlada biti zadovoljna ako se do kraja godine ostvare dvije milijarde eura realiziranih stranih investicija.

Horvat je istaknuo da je 2013. i 2014. godine iznos stranih investicija dotaknuo dno, odnosno da je bio na razini 450 do 500 milijuna eura. Dodao je da su tek 2017. godine investicije bile negdje na razini 2007. odnosno 2008. godine, sa 1,84 milijardi eura. “Zašto sam optimističan? U prvom kvartalu ove godine investicije koje su se dogodile kroz strana ulaganja u Hrvatskoj dosegnule su negdje oko 486 milijuna eura. Ako se taj trend nastavi do kraja godine, pred nama je uspješna godina pređemo li do sada imaginarnih dvije milijarde eura realiziranog investicijskog potencijala”, naglasio je Horvat.

Istaknuo je i da kroz prihvaćanje bespovratnih potpora kroz strukturne fondove u segmentu mikro, malih i srednjih trgovačkih društava bilježimo veliki rast, odnosno da je to sada iznos od 3,3 milijarde kuna.

Hrvatska po njegovim riječima ima vrlo poticajan zakonski okvir za ulaganja. Daleko veći investicijski potencijal vidi kod domaćih poduzetnika u odnosu na strane. “Imamo dobrih projekata i investicijskog potencijala i na nama je samo da na neki način pokrenemo investicijski ciklus”, rekao je.

Najavio je da će za desetak dana 59 jedinica lokalne samouprave potpisati ugovore za 225 milijuna “europskih” kuna te će, uz doprinos svojih 15-ak posto, ući u rekonstrukciju ili dogradnju poduzetničke infrastrukture i tako stvoriti uvjete za nove investicije. “Pratimo i realizaciju programa i plana ukidanja ili smanjivanja administrativnih prepreka pa će utjecaj na realni poduzetnički sektor do kraja godine bit negdje oko 625 milijuna kuna. Kroz poreznu reformu već smo rasteretili poduzetnički sektor za oko 2,5 milijarde kuna”, rekao je, dodavši da su to modaliteti unutar kojih Vlada stvara aktivno investicijsko okruženje.

[/quote_box]

Related Posts