Home TribinaAnalize Uskoro 80 posto energije iz obnovljivih izvora?

Uskoro 80 posto energije iz obnovljivih izvora?

by Energypress.net

Njemačka do 2030. godine

Njemačko Ministarstvo gospodarstva i klime predstavilo je paket mjera za ubrzavanje ekspanzije proizvodnje struje iz vjetroelektrana na kopnu u nastojanju smanjivanja ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima.

Njemačkoj je cilj da 80 posto svojih potreba za električnom energijom podmiruje iz obnovljivih izvora do 2030. godine, pri čemu namjerava poveća kapacitete vjetroelektrana na kopnu na 115 gigavata (GW), što je ekvivalentno kapacitetu 38 atomskih centrala, izvještava Reuters.

Međutim, u Njemačkoj je trenutno samo oko 0,8 posto zemljišta namijenjeno za projekte vjetroelektrana, od čega je 0,5 posto u stvari iskorišteno.

Nacrtom zakona predviđa se povećanje na 2,0 posto, tako što će se odrediti minimalni postotak zemljišta koje svaka od 16 saveznih država mora staviti na raspolaganje za vjetroparkove.

Otkako je preuzeo dužnost nakon prošlogodišnjih izbora, njemački ministar gospodarstva Robert Habeck, član ekološke Zelene stranke, bezuspješno pokušava uvjeriti savezne države da dobrovoljno dodjele veće površine za vjetroelektrane.

Broj građevinskih dozvola za nove vjetroturbine na kopnu pao je za 14 posto u prva tri mjeseca ove godine u odnosu na 2021., a njemačko udruženje za energiju vjetra kaže da bi južne države poput Bavarske i Baden-Württemberga mogle učiniti više.

Prema prijedlogu novog zakona, južna država Bavarska će morati namijeniti 1,1 posto svog zemljišta za vjetroturbine do 2026. godine, a taj postotak će do 2032. morati povećati na 1,8 posto.

Državama će, međutim, biti omogućena opcija da trguju alokacijama ako neka od njih premaši svoju kvotu, a druga ne je uspije ispuniti.

Propis koji nalaže da se vjetroparkovi moraju graditi na određenoj udaljenosti od stambenih područja bit će suspendiran ako je on uzrok da neka od država ne ispuni svoju kvotu.

Prijedlog zakona, koji bi njemačka vlada trebala usvojiti idućeg tjedna, također predviđa ublažavanje pravila o zaštiti divljih životinja uz obrazloženje da je “rad vjetroelektrana u javnom interesu od najvećeg značaja i u funkciji je javne sigurnosti”.

Related Posts