Upozorenje, ne skraćujte razdoblje karantene

Unija
Europska unija u srijedu je upozorila svoje članice da ne skraćuju dva tjedna karantene za Covid-19 jer neki zaraženi razviju bolest čak i nakon dva tjedna.

Njemačka, najveća članica EU-a, informirala je europske vlasti da planira skratiti vrijeme karantene, nakon što su slično napravile Nizozemska i Norveška. „Dat ćemo dokaze donositeljima odluka kakve bi rizike poduzeli ako bi se karantena skratila“, kazala je Andrea Ammon, čelnica Europskog centra za sprječavanja i kontrolu zaraze (ECDC), u svom regularnom obraćanju europarlamentarcima.

Upozorila je da se u 3 do 4 posto slučajeva bolest razvije nakon perioda od dva tjedna koji je trenutno standard za karantenu za one zaražene koronavirusom. Njemačka je prošli tjedan odlučila da će od listopada oni koji se vraćaju iz regija visokog rizika morati u karanteni provesti pet dana. Djelomično ublažavanje preventivnih mjera protiv covida-19 dolazi u vrijeme dok Europa bilježi novi rast broja slučajeva. „Virus nije spavao tijekom ljeta. Nije otišao na godišnji“, rekla je Ammon zastupnicima.

Istaknula je kako ovotjedni podaci pokazuju da u Europi ima 46 slučajeva na 100 tisuća stanovnika. „Gotovo smo nazad na brojkama kakve smo vidjeli u ožujku“. Broj zaraženih je krajem ožujka u Europi narastao na 40, a krajem travnja ih je bilo oko 70 na 100 tisuća stanovnika. Trenutni rast djelomično se bilježi zbog raširenijeg testiranja. Novi slučajevi sada većinom pogađaju mlado stanovništvo, kazala je Ammon, što je rezultiralo stabilizacijom broja hospitalizacija jer covid-19 teže pogađa starije stanovništvo koje je bilo najizloženije u ožujku i travnju.

Ammon upozorava kako sada raste i broj hospitalizacija jer se zaraza širi i među starijima. Podaci kojima ona barata odnose se na 27 država EU-a, Veliku Britaniju, Norvešku, Island i Lihtenštajn, a podaci između tih zemalja znatno variraju, pa je u nekima samo dvoje, a u nekima do 176 slučajeva zaraze na 100 tisuća stanovnika.

You may also like

0 comments