Upaljeni sjevernikorejski fitilj treba ugasiti

Sjeverna Koreja je odlučila još zapuhati na ionako kratak fitilj opasnih provokacija. Nakon nedavne demonstracije svojih balističkih dometa pred Trumpom, Pyongyang je ovaj puta odlučio ispaliti čak četiri rakete srednjeg dometa prema vodama isključive ekonomske zone Japana.

Piše: Branimir Vidmarović

Trenutak je ponovo bio precizno odabran. Raketna demonstracija nije samo odgovor na zajedničke vojne vježbe između Juže Koreje i SAD-a, koje se ovih dana odvijaju na južnokorejskom tlu. To je signal i prema Kini, u kojoj trenutno zasjeda sesija Nacionalnog kongresa Kine.

Osim ubrzanog raketnog razvoja, koji zabrinjava stručnjake i vodstvo svih ugroženih okolnih zemalja, test pokazuje određeni stupanj manipulativne vještine Kim Jong-una. Razvoj događaja jasno upućuje na to da Pyongyang želi, barem u teoriji, sučeliti Kinu i SAD oko vlastitog pitanja.

Znajući da je Kina (kao uostalom i Rusija), protiv instalacije proturaketnog sustava THAAD u Južnoj Koreji, Sjeverna Koreja nastoji uklopiti svoje provokacije u rusko-kineski pogleda na problem regionalne sigurnosti. Istovremeno, Pyongyang je nezadovoljan Kineskim sankcijskim mjerama, poput obustave uvoza ugljena iz Sjeverne Koreje i podupiranja UN-ovih rezolucija.

Svojim eskapadama Kim Jong-un dosta neugodno ponižava (i to ne prvi put) kineskog predsjednika Xi Jinpinga, koji se sada suočava sa sve većim domaćim i globalnim pritiskom da Kina jače pritisne režim u Sjevernoj Koreji. No, opcije Kine su, kao što znamo, poprilično ograničene, dok su negativne posljedice brzih ili odlučnih mjera kratkoročno puno gore od dobitka.

Kim vjerojatno dobro pretpostavlja da će se Kina – iz pukih geostrateških razloga — suprotstaviti američkim vojnim mjerama, stoga se osjeća dosta lagodno. Kineski državni mediji predlažu povratak formatu Šestostranih pregovora. To je svakako najbolja opcija, no ona će postaviti Sjevernu Koreju u puno bolju pregovaračku poziciju no što je sada i ponovo je nadijeliti određenim međunarodnim legitimitetom. SAD i Japan će vjerojatno pokušati izbjeći pokretanje Šestorke ali u ovom trenutku sve su druge opcije vrlo opasne. A upaljeni fitilj treba zaustaviti.

Dr.sc. Branimir Vidmarović, stručnjak iz područja međunarodnih odnosa i kineske vanjske politike. Rođen je 1983. godine u Zagrebu; diplomu i doktorat stekao je na Moskovskom državnom fakultetu za međunarodno odnose.Član je ekspertne skupine Instituta za europske i globalizacijske studije a u slobodno vrijeme besplatno predaje kolegij o povijesti Kineske vanjske politike.

You may also like

0 comments