Upozoravaju farmaceutske kompanije
Zapadni proizvođači lijekova i medicinskih uređaja planiraju nastaviti s izvozom u Rusiju, ali planove bi im mogle zakomplicirati ekonomske sankcije nakon ruskog napada na Ukrajinu, koje otežavaju plaćanje.
Sankcije koje su SAD, Velika Britanija, EU i Kanada uvele Rusiji ne obuhvaćaju lijekove i medicinsku opremu, ali problem bi mogle biti kaznene mjere ruskim financijskim institucijama.
Isključenje sedam ruskih banaka iz SWIFT-a i kontinuirani napadi na Ukrajinu mogli bi izazvati prekid u opskrbi, izvijestila je europska lobistička skupina proizvođača medicinskih uređaja MedTechEurope.
“Zamrzavanje bankovnih transfera moglo bi doista utjecati na izvoz medicinskih uređaja iz EU-a u Rusiju. Aktivno ispitujemo razmjere (tih problema) i vidjet ćemo kako će se situacija razvijati”, rekao je glasnogovornik MedTechEurope.
Odgovornost je sektora, prema međunarodnim humanitarnom pravu, da nastavi s opskrbom, ističu udruge, stručnjaci i šefovi kompanija.
Europska federacija farmaceutskih tvrtki i udruga pozvala je u priopćenju na sigurnu dostavu lijekova i cjepiva ljudima u Ukrajini, susjednim zemljama EU-a i Rusiji.
Proizvođači lijekova, uključujući švicarski Novartis, danski Novo Nordisk i Lundbeck, britanski GlaxoSmithKline i američki Eli Lilly, rekli su da rade na tome da pacijentima osiguraju kontinuiran pristup lijekovima.
Novo Nordisk, najveći proizvođač lijekova za dijabetes u svijetu, priopćio je da će učiniti “sve što može kako bi se nastavila opskrba Ukrajine i Rusije”, ali procjenjuje da će zbog sankcija imati teškoća. Već je imao problema s isporukom lijekova u Ukrajinu.
Međunarodne humanitarne udruge nastoje sačuvati isporuku bitnih lijekova u Ukrajinu, gdje ruske trupe pokušavaju preuzeti kontrolu nad velikim gradovima, što je potaknulo više od 870.000 Ukrajinaca da napuste svoju zemlju, a milijune da potraže zaklon od zračnih napada.
Ljekarne u Ukrajini već izvješćuju o nestašici medicinskih potrepština, ističe Reuters.
Opskrbu Rusije lijekovima i medicinskom opremom dodatno pak otežava odluka velikih logističkih tvrtki o obustavi transporta.
Danski logistički div A.P. Moller-Maersk upozorio je u srijedu da bi se pošiljke u Rusiju, uključujući medicinske potrepštine, mogle oštetiti ili pokvariti zbog kašnjenja u lukama i na carini.
EU je u 2020. u Rusiju izvezao farmaceutske proizvode u vrijednosti 6,5 milijardi eura, s udjelom u ukupnom izvozu od oko 8,4 posto, prema podacima Eurostata.
Izvoz medicinskih uređaja dosegnuo je u 12-mjesečnom razdoblju do kraja rujna prošle godine vrijednost od oko 1,6 milijardi eura, prema podacima MedTech Europe.
Svjetska banka objavila je da je obustavila sve programe u Rusiji i Bjelorusiji zbog ruske invazije na Ukrajinu i neprijateljstava protiv naroda Ukrajine.
Rusiji nisu odobreni novi krediti niti se u nju ulagalo još od 2014. i ruskog pripojenja ukrajinskog Krima, ističe Svjetska banka u priopćenju objavljenom u srijedu.
Novi krediti Bjelorusiji nisu odobreni od sredine 2020. godine, kada joj je SAD uveo sankcije zbog spornih predsjedničkih izbora.
Vrijednost SB-ovih kredita Bjelorusiji iznosila je u 2020. ukupno 380 milijuna dolara, a aktivni projekti uključuju financiranje grijanja na biomasu, razvoj šumarstva i modernizaciju obrazovanja, prema podacima na bančinoj web stranici.
Rusiji je SB od početka 90-ih odobrio više od 16 milijardi dolara kredita, a među zadnjim su odobrenim projektima program za mlade na Sjevernom Kavkazu u 2013. i program obnove kulturne baštine iz 2010. godine.
Odluka o obustavi programa u Rusiji i Bjelorusiji donesena je dan nakon što su čelnici SB-a i Međunarodnog monetarnog fonda poručili da će će u utrci s vremenom osigurati Ukrajini dodatne milijarde dolara u narednim tjednima i mjesecima.
Prijeti opasnost da se rat u značajnoj mjeri prelije i na druge zemlje, objasnili su.