Home TribinaAnalize U siječnju porastao indeks pouzdanja središnje banke

U siječnju porastao indeks pouzdanja središnje banke

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]RBA Analiza[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Prema posljednjim podacima HNB-ove Ankete o pouzdanju potrošača (koja se provodi na mjesečnoj razini i ispituje mišljenja potrošača vezano uz trenutno stanje ekonomskih pojava s kojima se svakodnevno susreću kao i očekivanja vezana uz buduća ekonomska kretanja u njihovom kućanstvu i Hrvatskoj) za prvi mjesec 2021. godine, kod indeksa pouzdanja, očekivanja i raspoloženja zabilježen je rast na mjesečnoj te nastavak pada na godišnjoj razini.[/vc_column][/vc_row]

Dok mjesečna kretanja posljednjih nekoliko mjeseci bilježe mješovite izvedbe, godišnja kretanja zabilježila su nastavak padajućeg trenda jedanaesti mjesec zaredom kod indeksa pouzdanja i očekivanja, dok je kod indeksa raspoloženja padajući trend prisutan posljednjih deset mjeseci.

Tako se indeks pouzdanja potrošača (IPP) krajem siječnja popeo na -16,5 bodova (+2,9 bb u odnosu na prosinac 2020., dok je u odnosu na siječanj prošle godine pad iznosio 17,8 bb). Od područja koje pokriva ovaj indeks, rast u odnosu na prosinac zabilježen je kod svih anketnih pitanja, s najsnažnije izraženim rastom kod pitanja vezanog za promjenu financijske situacije u kućanstvima u sljedećih 12 mjeseci.

Drugi u nizu, indeks očekivanja potrošača, IOP (koji se odnosi na očekivanja o financijskoj situaciji u kućanstvima te na očekivanja o ukupnoj ekonomskoj situaciji u Hrvatskoj u sljedećih 12 mjeseci) u siječnju je iznosio -15,2 bodova te je u odnosu na prosinac 2020. bio viši za 3,6 bb. Pri tome je rast zabilježen kod svih anketnih područja, a najizraženiji je također bio kod očekivanja vezanih za promjenu financijske situacije kućanstava u sljedećih 12 mjeseci. Na godišnjoj razini, isti indeks bio je niži za 22,3 bb.

Indeks raspoloženja potrošača, IRP (koji ukazuje na promjene u financijskoj situaciji u kućanstvima, ekonomske situacije u Hrvatskoj u posljednjih 12 mjeseci te isplativosti investiranja u trajna dobra u Hrvatskoj) krajem siječnja bio je na razini od -33,5 bodova pri čemu je nakon četiri mjeseca negativnih kretanja, na mjesečnoj razini zabilježio rast od 1,0 bb. S druge strane, na godišnjoj razini zabilježen je pad od razmjerno snažnih 27,0 bb. Pri tome je najveći doprinos mjesečnom rastu došao od odgovora na pitanja vezana za promjenu ekonomske situacije u Hrvatskoj u posljednjih 12 mjeseci.

Iako sva tri kompozitna indeksa bilježe stanovita poboljšanja na mjesečnoj razini njihove vrijednosti trenutno se nalaze na razinama s početka 2017. godine. Uz očekivanje početka gospodarskog oporavka u ovoj godini ohrabruje podatak o poboljšanju potrošačkog optimizma na početku 2021. podržan boljim očekivanjima glede financijske situacije u kućanstvu za 12 mjeseci u usporedbi sa stanjem danas. S polaganim gospodarskim oporavkom očekujemo i povratak indeksa pouzdanja potrošača na više razine.

Related Posts