U Rumunjskoj treća noć protuvladinih prosvjeda

Više desetaka tisuća osoba prosvjedovalo je u četvrtak navečer u Bukureštu i još nekoliko rumunjskih gradova, treći dan zaredom, protiv ublažavanja  antikorupcijskog zakona.

“Dajte ostavke i otiđite”, skandirali su prosvjednici u Bukureštu, ispred sjedišta vlade, njih oko 40.000 prema procjenama medija.

Brojni prosvjednici, većinom mladi, sredinom večeri su se i dalje kretali prema Trgu pobjede, ali čini se da ih je manje nego u srijedu navečer, kada se okupilo oko 100.000 osoba.

Više od 250.000 Rumunja prosvjedovalo je u srijedu u nekoliko gradova protiv uredbe koju je vlada donijela u utorak navečer i kojom bi se dekriminalizirala zloporaba vlasti u kojoj iznosi ne prelaze 200.000 leja (48.000 dolara).

“Način donošenja uredbe predstavlja prekršaj. Mi osiguravamo plaće ministara da rade za nas, a ne za svoju korist”, rekao je jedan prosvjednik.

Noseći transparent na kojem piše “Prestanite krasti”, jedna mlada prosvjednica je rekla da će prosvjedovati sve do ostavke vlade.

“Poništenje uredbe više nije dovoljno, ministri moraju otići jer misle da poptuno nekažnjeno mogu raditi bilo što”, rekla je.

Rumunjska vlada odbacila je u četvrtak pozive da povuče spornu uredbu za koju kritičari kažu da je veliki korak unatrag u borbi protiv korupcije i koja je izazvala masovne prosvjede diljem zemlje.

Nakon što je 250.000 ljudi izašlo na ulice u srijedu navečer, prvi znakovi pucanja vladina jedinstva pojavili su se u četvrtak ujutro s ostavkom jednog ministra i pozivom potpredsjednika vladajuće stranke da se uredba povuče.

No, čelnik socijaldemokrata Liviu Draganea rekao je da premijer Grindeanu, kojega je Draganea osobno izabrao da vodi vladu ima punu potporu stranke.”Vlada i stranke koje je podupiru namjeravaju provoditi izvršne i zakonodavne ovlasti koje su im dali građani”, rekao je Draganea nakon sastanka visokih stranačkih dužnosnika s Grindeanuom.

Upitan planira li vlada, koja je na vlasti manje od mjesec dana, povući uredbu, Grindeanu je rekao “Ne, nećemo”.

Zbog uredbe je ostavku u četvrtak dao ministar gospodarstva i trgovine Florian Jianu koji je na Facebooku napisao kako je zbog njegovog djeteta jedino ostavka “etična stvar za napraviti”.

“Kako ću ga pogledati u oči i što ću mu govoriti tijekom godina?”, upitao se sada bivši ministar.

Uredba je kritizirana kao najveći korak nazad u borbi protiv korupcije otkad se Rumunjska 2007. pridružila Europskoj uniji.

Šest zapadnih zemalja, među kojima i Njemačka i Sjedinjene Države, u priopćenju su upozorile da će vladina uredba naštetiti međunarodnom ugledu Rumunjske i njezinom položaju u EU-u i NATO-u.

Usprkos tome što se Rumunjska pridružila Europskoj uniji još 2007., njezin pravosudni sustav i dalje je pod monitoringom Europske komisije.

(Agencije)

You may also like

0 comments