Cijene nafte pale su u srijedu ispod razine od 44 dolara na međunarodnim tržištima, budući da su više američke zalihe pojačale zabrinutost zbog prekomjerne opskrbe, potenciranu i očekivanjima da će Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) ustrajati u visokoj razini proizvodnje.

Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 85 centi u odnosu u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 43,59 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 78 centi nižoj cijeni, od 41,07 dolara. Trenutno se u svijetu proizvodi znatno više nafte no što je potrebno, zbog čega su cijene od prošlogodišnjeg lipnja više nego prepolovljene. Unatoč tome, očekuje se da OPEC u petak na redovnom sastanku zadržati proizvodnju na visokoj razini kako bi obranio tržišni udio od proizvođača iz Rusije i Sjeverne Amerike. “Tržište smatra da je iznimno malo vjerojatno da će OPEC promijeniti strategiju. Kada bi investitori mislili da postoji minimalna šansa za tako nešto, cijene bi uoči sastanka rasle”, tumači Bjarne Schieldrop iz norveškog SEB-a.

Uz OPEC-ov sastanak, u fokusu je trgovaca i visoka razina proizvodnje i rast američkih zaliha. Rusija tako nastavlja proizvoditi najsnažnijim tempom od raspada Sovjetskog saveza. U studenom su tako proizvodili 10,78 milijuna barela dnevno, unatoč niskim cijenama nafte, pokazali su u srijedu podaci ruskog ministarstva za energiju. Paralelno su američke komercijalne zalihe nafte u prošlom tjednu ponovo porasle, i to za 1,6 milijuna barela, objavio je u utorak Američki institut za naftu (API). Popodne se očekuje službeno izvješće američke vlade.

Analitičari istodobno upozoravaju da niske cijene nafte u kombinaciji s visokom razinom duga pritišću zaradu energetskih kompanija. “Globalni sektor nafte i plina jako je zadužen, a kompanije u segmentu istraživanja i proizvodnje imaju korporativnih obveznica i kredita u vrijednosti od oko 1.100 milijardi dolara”, navodi se u istraživanju BMI-ja. “Postojeći dugovi ne predstavljaju sistemski rizik za industriju ali će slabija dostupnost povoljnog financiranja biti nužna prva faza u procesu rebalansa fizičkog tržišta nafte”, dodaju iz BMI-ja. Odvojeno je OPEC danas na svojoj internetskoj stranici objavio da je cijena barela referentne košarice njegove nafte u ponedjeljak iznosila 38,93 dolara, što znači da je ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Related Posts