Godišnji sastanak u Jackson Holeu
Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima jer su trgovci oprezni uoči objave potencijalno slabih podataka o proizvodnji u razvijenim gospodarstvima svijeta, a čekaju i izjave dužnosnika središnjih banaka s godišnjeg sastanka u Jackson Holeu. Cijena barela pala je na londonskom tržištu na 83,52 dolara. Na američkom se tržištu barel prodavao po 79,15 dolara.
Tržišta iščekuju signale oko daljnjeg smjera kretanja kamatnih stopa s godišnjeg sastanka dužnosnika Feda, ECB-a, Bank of England i Bank of Japankrajem tjedna u Jackson Hole, u američkoj državi Wyoming.
Ranije u srijedu objavljeno je da je Japan u kolovozu bilježio pad tvorničkih aktivnosti, treći mjesec zaredom, a eurozona, Francuska, Njemačka, Britanija i SAD će kasnije tijekom dana objaviti svoje podatke o indeksu menadžera nabave (PMI).
Ključna za povećanje naftne potražnje u ostatku godine je Kina, drugo po veličini svjetsko gospodarstvo. No njezin slabi rast frustrira tržišta jer obećani poticaji nisu ispunili očekivanja, uključujući i slabije od očekivanog smanjenje ključne kamatne stope u ponedjeljak.
Na strani opskrbe, članice Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici odlučili su obuzdati opskrbu kako bi podigli cijene, pri čemu je Saudijska Arabija smanjila proizvodnju za dodatnih 1 milijun barela dnevno (bpd) od srpnja do rujna. I Rusija u kolovozu smanjuje izvoz za 500.000 barela dnevno.
Zalihe sirove nafte u SAD-u nastavile su padati, u prošlome tjednu za oko 2,4 milijuna barela, prema tržišnim izvorima koji su u utorak citirali podatke Američkog instituta za naftu. To je bio nešto ispod prosječnog očekivanja smanjenja za 2,9 milijuna barela analitičara iz Reutersove ankete.
Tjedno službeno izvješće američke vlade bit će objavljeno kasnije tijekom dana.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u utorak barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 1,07 dolara, na 86,51 dolar.