Home Ekonomija U Njemačkoj objavljena crna knjiga bacanja poreznog novca

U Njemačkoj objavljena crna knjiga bacanja poreznog novca

by Agencije

Njemački savez poreznih platiša (BdSt) iznova je, u svojem godišnjem izvješću objavljenom u četvrtak, ukazao na brojne slučajeve besmislenog rasipanja javnih sredstava, a u središtu su ovogodišnje tzv. “Crne knjige”, koja sadrži popis otkrivenih slučajeva rasipanja poreznih sredstava, poslovni promašaji javnih poduzeća.

“Mnoga poduzeća u vlasništvu države su nerentabilna, zadužena preko glave i drže se na životu isključivo zahvaljujući poreznom novcu”, rekao je prilikom predstavljanje ovogodišnje “Crne knjige” u Berlinu predsjednik Njemačkog saveza poreznih platiša Reiner Holznagel.

Javna poduzeća su ukupno dužna 108 milijardi eura, a kao najeklatantniji primjer lošeg poslovanja javnih tvrtki naveden je slučaj nove berlinske zračne luke, za koju se još uvijek ne zna kada će biti otvorena, kao i pokrajinskih banaka koje su se posljednjih godina istaknule rizičnim i nepromišljenim špekulacijama.

Savez poreznih platiša traži stroga ograničenja djelovanja javnih poduzeća kako ona ne bi novcem poreznih obveznika stvarala nelojalnu konkurenciju privatnom sektoru. Istodobno je Savez poreznih platiša ukazao i na brojne slučajeve nepotrebnog trošenja poreznih sredstava. U Wiesbadenu je grad na planiranje i pripremu gradnje gradskog muzeja dosad utrošio više od 10 milijuna eura, iako se s gradnjom još nije ni započelo.

U saveznoj pokrajini Baden-Wuerttemberg je utrošeno preko 300.000 eura za internetsku stranicu sa zdravim receptima, na kojoj je dosad međutim objavljeno tek nekoliko neinventivnih recepata. Većina novca otišla je na dizajniranje internetske stranice. Državna kockarnica u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji upala je u oči zbog redovitih masovnih izleta svoji djelatnika u Las Vegas na račun poreznih obveznika.

U skupe projekte s one strane Atlantika spada i bivša zgrada Goethe Instituta u New Yorku, koja od 2009. stoji prazna i čije godišnje održavanje stoji 80.000 eura. No jedan od najdrastičnijih primjera neodgovornog postupanja s novcem građana je sanacija opere u Koelnu koja je je trebala biti završena prije godinu dana, ali kraj radova još nije na vidiku. Od predviđenih 260 milijuna eura troškovi su se u međuvremenu popeli na 460 milijuna. Njemački savez poreznih platiša popisao je slučajeve bacanja poreznih sredstava na svojoj internetskoj stranici.

Related Posts