Home TribinaAnalize U Kataloniji još ništa nije gotovo

U Kataloniji još ništa nije gotovo

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Plan da se pobunjena regija vrati u stanje dugoročne stabilnosti ovisi o skorašnjim napetim izborima. Španjolski se premijer nosi s dvije vrste problema, onima koji će se sami riješiti te onima koji će se sami riješiti samo ako imaju dovoljno vremena.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Čini se, ova situacija mogla biti najteža prepreka za državu, njihovu ekonomiju, ali i sam Rajoyev šestogodišnji mandat. Događaji u Kataloniji, državi koja teži ka samostalnosti, se tek počinju zahuktavati.

Rajoy je strpljivo čekao s naredbama dok su drame trajale tjednima, a onda je okupirao Kataloniju koja čini petinu španjolske ekonomije.[/vc_column][/vc_row]

 Plan je bio vratiti stanje u regiji ka dugoročnoj stabilnosti, no sada je plan doveden u pitanje s katalonskim izborima najavljenim 21. prosinaca ove godine. Rajoy je sam najavio izbore, no sada strepi hoće li pobijediti stranke koje zagovaraju razdruživanje. Balansiranje na rubu zaraćenosti zakipjelo je kada su španjolski sudci strpali u zatvor katalonske separatističke lidere, te dali Rajoyu vjetar u leđa. Sada ima potpunu vlast i zakon na svojoj strani. Ostatak Španjolske je ostao netaknut događajima, a premijerov autoritet je sve veći među ljudima, jer svi su mu protivnici nestali. No Rajoy, svjestan povijesti svoje zemlje, gdje mnogi vladari imali jednake probleme s Katalonijom, pokušava smanjiti posljedice ovog problema na cijelu državu.

Postoji rizik kako će trenutačnom krhkom miru doći kraj na skorim izborima, te će se država opet morati nositi jednakim nevoljama. Ekonomski gledano, Europska komisija tvrdi kako je za sada nemoguće procijeniti štetu. Katalonija ekonomski vrijedi 250 milijardi, po čemu je veća od Finske, Portugala ili Grčke. Španjolska je burza već pala za četvrt vrijednosti dok burze u okruženju doživljavaju porast.

Politički gledano, premijerovi kritičari će se vratiti, i udarati još jače. Dok imaju različite prijedloge o rješavanju katalonskog pitanja, svi će jednoglasno kritizirati kako je Rajoy previše pasivan. Suci u ustavnim sudovima države postaju sve više frustrirani jer ih se stalno zove kad treba zaustaviti Katalonce, navodi jedna od osoba upoznata sa sustavom.

Jose Maria Aznar je bio na toj poziciji prije Rajoya, te je predsjednik njihove Narodne Stranke. On tvrdi da je vlast odustala od javne rasprave te sada tamo vode glavnu riječ separatisti. “Kada ostaviš prazninu u politici, drugi je brzo popune”, rekao je Aznar u intervjuu za radio Cardena Ser. Rajoy bi trebao “napraviti sveobuhvatan politički projekt za Španjolsku budućnost,” dodao je.

Rajoy, političar u 62. godini života, poznat je po politici odugovlačenja, te često navodi kako je baš njegovo odbijanje financijske pomoći za Španjolsku jedno od njegovih najvećih dostignuća kao premijera. No, skoro nikad ne spominje sumu od 41 milijardu eura zatraženu od Europske Unije za spašavanje španjolskih banaka.

Ovakav se pristup pokazao uspješnim u različitim mukama za vrijeme njegovog mandata: ekonomska kriza, optužbe za korupciju koje, čini se, ne prestaju unatoč njegovom poricanju, te desetomjesečni sukob s političkim protivnicima koji su ga pokušali smijeniti nakon što je izgubio većinu podrške za vrijeme 2015. godine

Početkom listopada poslao je pripadnike interventne policije spremne zaustaviti ilegalni referendum u Kataloniji o odcjepljivanju od Španjolske. Incident koji je završio oduzimanjem autonomije nakon što su jednostrano proglasili neovisnost 27. listopada.

Odbio je zahtjeve ratobornijih članova svoje administracije u Madridu za oštrijim metodama kažnjavanja protiv katalonskih separatista i njihovog pokreta prije nego postanu još jači i popularniji. Ujedno se oglušio na pozive savjetnika u regiji na dogovor o pomirenju.

No, mora mu se priznati, njegova nevoljkost poduzeti išta konkretno, ostavila je sve protivnike u stanju nesigurnosti i pomutnje. Separatisti se nisu još uspjeli formirati u ujedinjenu frontu kako bi osvojili izbore, djelomice jer izbačeni katalonski predsjednik Carles Puigdemont više nema pravo glasa, nakon bijega u Belgiju netom nakon što je parlament u Barceloni proglasio neovisnost. Ujedno i nisu uspjeli osigurati nikakve simpatije kod drugih europskih zemalja za svoju patnju unatoč pokušajima u posljednjih pet godina.

Kratkoročne taktičke pobjede neće promijeniti probleme koji se kriju pod tepihom, a možda se radi o tome da su to dva različita svijeta. Dva poslovna čovjeka koji su radili kao posrednici između Madrida i Barcelone kažu da Rajoy i njegov tim jednostavno ne shvaćaju tu regiju, te da im pogotovo nije jasna potreba da se osvoje umovi i srca ljudi, a ne samo apelirati na kvalitetu njihovog imovinskog stanja.

Slične priče se čuju iz separatističkog kampa, te tvrde kako bi vlada trebala pružati novi dogovor u kojem bi se za katalonske stanovnike pridodala važnost njihova povijesnoga identiteta.

Rajoy je pristao sljedeće godine započeti rasprave o parlamentarnim ustavnim reformama. Članovi socijalističke oporbe bar su tu nagradu dobili za sudjelovanje u rušenju katalonske administracije člankom 155 ustava iz 1978. “Podržavamo ideju prema kojoj bi Katalonija bila priznata kao nacija,” rekla je Predsjednica Socijalističke stranke Cristina Narbona. Premijerov stav “stvara sve više i više negodovanja. Onda će i drugi početi tražiti neovisnost od Španjolske,” rekla je.

Premijer je skeptičan prema političarima koji tvrde kako mogu riješiti pitanje Katalonije. Pristanak na razgovor o promjenama državnih legalnih pravila neće puno značiti ako on ne stane iza preporuka koje iz tog procesa nastanu. Ako je vjerovati njegovoj retorici, planira poduzeti jako malo oko katalonskog pitanja, te stalno inzistira na tome da oni moraju poštivati zakon Španjolske, a ne nuditi opcije koje će stvoriti još više negodovanja u ostatku zemlje, donosi Bloomberg.

Rajoy planira imati puno istaknutiju ulogu u kampanji za Kataloniju. Izračunao je kako će se vatreniji glasači odmaknuti od ideje neovisnosti pa mu je želja ,što veći broj glasača. Ako se izbori budu održavali radnim danom četvrtkom, a ne subotom kao i inače, veće su šanse kako će javne institucije poticati zaposlenike da glasaju. “Zajedno moramo zaštiti sve spone koje nas vežu“, izjavio je Rajoy u Barceloni prošli vikend. “Želimo povratiti Kataloniju koja pripada svima, mnogobrojna i raznolika, svima u Španjolskoj, ali i Europi.”

Osobe koje su upućene u njegovu strategiju tvrde kako će vlada pokušati utjecati na strahove građana srednjeg društvenog sloja koji žive u Kataloniji, s posebnom pažnjom na isticanje rizika za mirovine i zdravstveno osiguranje.

Ako i uspije, vlast nad Kataloncima je kompleksna procedura s obzirom na mješavinu političkih stranaka. A ako ne uspije, i separatisti pobjede, članak 155 će biti administraciji u Barceloni velika prepreka s ozbiljnim ograničenjima. Problem pod tepihom je španjolski demokratski sustav koji nema infrastrukturu koja bi podržala šansu za katalonski odlazak kao što su Škoti možda imali.

Related Posts