Sirijske izbjeglice koje cijeli dan stoje na suncu na željezničkoj stanici u Tovarniku, probile su policijsku barikadu i uputile se prema autobusima i pješice prema Zagrebu.
Izbjeglice su tijekom noći ilegalno prelazili i slovensko-hrvatsku i srpsko-hrvatsku granicu, javljaju strani mediji, pa tako slovenski mediji navode da je u toj zemlji u ilegalnom prelasku ‘zelene granice’ tijekom noći uhvaćeno stotinjak osoba, dok američki mediji navode da su i iz Srbije kroz polja izbjeglice i dalje tijekom noći ulazili u Hravatsku. Britanska agencija Reuters, izvještavajući o zatvaranju hrvatskih graničnih prijelaza, navodi kako je nejasno na koji način hrvatska policija namjerava zaustaviti migrante, od kojih su mnogi izbjeglice iz Sirije, od ulaska u zemlju preko polja mimo službenih graničnih prijelaza.
Slovenski državni vrh najavio je da će se u 17 sati održati izvanredna sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost nakon što je u noći na petak u zemlju ilegalno ušao veći broj izbjeglica, po neslužbenim procjenama oko 300, koji su se prije nalazili u Hrvatskoj, potvrdili su izvori u vladi. Policija je u petak ujutro potvrdila da je 150 migranata i izbjeglica koji su skinuti s međunarodnog vlaka koji je iz Beograda preko Zagreba vozio za Zuerich privremeno smješteno u centar za strance u Postojni.
Oni su prebačeni u Postojnu nakon višesatnog čekanja u vagonima i neuuspjeha u pregovorima da budu odmah vraćeni u Hrvatsku, javljaju mediji. U centru za strance u Postojni se smještaju osobe koje u Sloveniji nisu zatražile azil, a čekaju na postupak predaje državama iz kojih potječu ili na odlazak u treće, sigurne zemlje. Zajedno s izbjeglicama iz Dobove u centru je sada nešto više od 200 osoba kojima se po pravilima centra naplaćuje 20 eura dnevno za boravak. U centru u Postojni izbjeglice su ove godine do sada prosječno provodile 17 dana, objavila je policija. Slovenska policija najavlje da će postupak readmisije 150 izbjeglica i azilanata koji su sada u Postojni, a došli su iz Hrvatske, danas nastaviti.
Osim ove skupine u Sloveniju je iz Hrvatske unatoč pojačanoj policijskoj kontroli “zelene granice” preko noći ušao manji broj izbjeglica, najviše kod Brežica, gdje ih je uhvaćeno stotinjak, javljaju slovenski mediji. Uz neke ocjene da se Slovenija dobro snašla u dolazećem valu izbjeglica koji su nakon što im je onemogućen ulazak u Mađarsku odabrali rutu preko Hrvatske i Slovenije, na svom putu za srednjeeuropske i skandinavske države u slovenskim je medijima prisutno i dosta kritika koje tvrde suprotno, te navode da je politika uglavnom na retoričkoj razini iznosila da je spremna za val i da će pri tom uz uvažavanje nacionalnih interesa zbog sigurnosti iskazati i huumano postupanje prema izbjeglicama.
Ljubljansko “Delo” tako jutros u glavnom komentaru navodi da je europska politika koja se odnosi na azil i izbjeglice u potpunosti zakazala i da bi se zemlje kroz koje izbjeglice prolaze same morale dogovoriti o humanom tranzitu onih koji žele na svoje konačne destinacije, a ostale prihvatiti u svojoj sredini i dobro ih zbrinuti. Izjave slovenskih dužnosnika da je zemlja dobro pripremljena na val izbjeglica, te da će s njima postupati humano pokazale su se varljivima navodi vodeći slovenski dnevni list u komentaru, te dodaje da je “sasvim iluzorno” očekivati mogući cjelovit europski dogovor na krizu s izbjeglicama.
Agencija Tanjug prenosi da je stotinjak izbjeglica sa srbijanske strane granice kod Bezdana, nakon što je u četvrtak navečer Hrvatska zatvorila granične prijelaze, prvo razapelo šatore kako bi tu prenoćili no prebačeni su nakon toga autobisima u prihvatni centar te na tom prijelazu sada nema nikoga. Prema Tanjugu sa srbijanske strane granice na Bajakovu koji je jedini otvoren za promet višekilometarska je kolona kamiona od naplatne rampe do granice.
Do 22 sata na područje Hrvatske ušlo je 11.003 migranata, a policija je zatvorila sedam graničnih prijelaza sa Srbijom. Kako je izvijestio MUP, zabranjen je promet na dijelu državne ceste broj 46, od granične crte Republike Hrvatske s Republikom Srbijom, u dubini od 700 metara, uključujući i granični prijelaz Tovarnik; državne ceste broj 2 od granične crte RH sa RS u dubini od 300 metara uključujući i područje graničnog prijelaza Ilok, lokalne ceste 46039 od granične crte RH sa RS u dubini od 300 metara, uključujući i područje graničnog prijela Ilok2, županijske ceste br 4199 od granične crte RH sa RS u dubini od 300 metara uključujući i područje graničnog prijelaza Principovac, lokalne ceste br 46040 od granične crte RH s RS u dubini 300 metara uključujući i područje graničnog prijelaza Principovac2 te državne ceste 212 od granične crte RH sa RS u dubini od 500 metara, uključujući i područje graničnog prijelaza Batina i državne ceste broj 213 od granične crte RH sa RS u dubini od 500 metara uključujući i područje graničnog prijelaza Erdut. Te su se mjere primjenjivale periodično od popodnevnih sati, a trenutno su sve aktivne i na snazi do daljnjega, navodi MUP.
Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić izjavio je da očekuje kako će kolodvor u Tovarniku noćas biti raščišćen, a vlakovi s izbjeglicama odlaze u Beli Manastir gdje su osigurani uvjeti za smještaj više od dvije tisuće ljudi. Ostojić je u emisiji HTV-a “Otvoreno” rekao kako sa Slovenijom Hrvatska ima korektnu razmjenu. “Slovenija je još jučer, uvjetno rečeno, zatvorila granicu prema Mađarskoj jer su imali priljev izbjeglica s te strane, no što se tiče Hrvatske to se nije dogodilo”, dodao je. Objasnio je kako je bilo pokušaja ljudi koji su registrirani u Hrvatskoj i ne mogu biti vraćeni u Srbiju da uđu u Sloveniju no, istaknuo je, nisu išli kroz kukuruz ili šumu nego vlakom. Slovenska policija zaustavila je vlak, nalaze se u Dobovi, a po proceduri im se može izdati rješenje o povratku, prema kojem bi ih Hrvatska trebala primiti natrag, napomenuo je.
Na Zagrebački velesajam u večernjim je satima stigao prvi autobus s nešto više od 50 izbjeglica, najvjerojatnije iz Ježeva, gdje su za njih pripremljeni voda i suhi obroci, a očekuje se da će nastaviti dolaziti tijekom noći. Pretpostavlja se da bi nakon okrijepe u petak mogli nastaviti put prema Sloveniji i zapadnoj Europi, koja ima je krajnji cilj, a i tijekom dana u manjem su se broju okupljali na zagrebačkom Glavnom kolodvoru, pokušavajući krenuti prema Sloveniji, izvijestio je HTV. Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić ranije je izvijestio da Velesajam zasad može primiti 1200 izbjeglica, a priprema se još jedan paviljon za njihov smještaj. Za izbjeglice je pripremljeno nekoliko tisuća boca vode, suhi obroci, madraci, sanitarni čvorovi.
Prema podacima Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, za mogući smještaj migranata u pripravnosti je Prihvatilište Kosnica koje može primiti 50 osoba, Hotel Porin, za prihvat 600 azilanata, te Ustanova za upravljanje sportskim objektima, s dvije dvorane za oko 800 osoba. Vlak s izbjeglicama s tovarničkog područja nešto poslije 19 sati stigao je u Beli Manastir, gdje ih je sada oko dvije tisuće, što je više nego što se očekivalo. Uskoro se očekuje dolazak drugog vlaka u Beli Manastir. Prema nalogu MUP-a treći vlak (11 vagona) krenut će iz Vinkovaca po izbjeglice u Tovarnik oko 23.30 sati.
Gradonačelnik Belog Manastira Ivan Doboš rekao je za HTV da se očekivalo oko 1200 izbjeglica, no došlo ih je nekoliko puta više, ne zna se točno koliko jer nisu registrirani. “Cijelo popodne pripremali smo prihvat za maksimalno tisuću izbjeglica, no tijekom popodneva slijevale su se rijeke izbjeglica u vojarnu, a imamo informaciju da iz Tovarnika stiže još jedna kompozicija, ne znamo što nas čeka do ujutro”, istaknuo je. Po njegovim riječima, problem je i što je pripremljeno hrane za najviše 1200 ljudi, a stiglo ih barem triput više, vode ima, a daljnje smjernice donijet će se na sjednici županijskog Kriznog stožera koja je u tijeku.