Home Energetika Turska opstrukcija kurdskog izvoza stabilizirala cijenu nafte

Turska opstrukcija kurdskog izvoza stabilizirala cijenu nafte

by admin

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Cijene nafte stabilizirale su se u utorak na međunarodnim tržištima iznad razine od 58 dolara, poduprte prijetnjom Turske da će onemogućiti izvoz iz iračkog Kurdistana i naznakama da se jaz u ponudi i potražnji smanjuje brže no što se očekivalo.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Na londonskom je tržištu cijena barela pala 53 centa u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 58,49 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u plusu 2,16 dolara. Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni u odnosu na prethodno zatvaranje, od 51,97 dolara. Jučer je zaključila trgovanje u plusu 1,56 dolara.[/vc_column][/vc_row]

Tržišta je jučer katapultirala prijetnja Turske da će prekinuti isporuku nafte iz iračkog Kurdistana koja se tovari u brodove u turskoj luci Ceyhan. Turski predsjednik Tayyip Erdogan danas je ponovio prijetnju, upozoravajući da će presjeći naftovod kojim se sa sjevera Iraka do luke Ceyhan trasnportira 500 do 600 tisuća barela nafte dnevno.

Time Ankara pojačava pritisak na Kurde uoči referenduma o neovisnosti koji priprema regionalna uprava iračkog Kurdistana. Iračka vlada priopćila je da neće razgovarati s kurdistanskim vlastima o rezultatima referenduma, za koje se očekuje da će pokazati veliku većinu u korist neovisnosti. Objava rezultata najavljena je za kraj tjedna.

Dodatnu potporu naftnim tržištima pružile su naznake da se velika razlika između ponude i potražnje smanjuje brže no što se očekivalo zahvaljujući snažnoj potražnji za naftom u ovoj godini, kako tumače čelnici svjetskih naftnih kompanija na skupu u Singapuru. Smanjuju se i zalihe, što je i jest bio jedan od ciljeva dogovora vodećih proizvođača o smanjenju opskrbe za 1,8 milijuna barela dnevno.

“Globalna potražnja raste između 1,6 i 1,7 milijuna barela dnevno, znatno snažnije nego što smo imali prilike vidjeti proteklih godina, a glavni je motor tog rasta potražnja za derivatima”, konstatirala je na skupu u Singapuru čelnica British Petroleuma Janet Kong.

Predstavnici članica Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i skupine neovisnih proizvođača, uključujući Rusiju, ocijenili su krajem prošlog tjedna da se velika razlika između ponude i potražnje znatno smanjila.

“Mediji su jučer bili prepuni vijesti koje su podupirale špekulacije a najveći je faktor nedvojbeno bio referendum u iračkom Kurdistanu”, zaključuju u bilješci analitičari bečkog JBC Energyja.

Odvojeno je OPEC izvijestio da je cijena barela referentne košarice njegove nafte u ponedjeljak porasla 78 centi u odnosu na prethodni dan trgovanja i iznosila 55,62 dolara.

Related Posts