[vc_row][vc_column width=”1/3″]IRENA[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Obnovljivi izvori energije prošle su godine činili čak 72 posto svih novih kapaciteta za proizvodnju električne energije, i to s visokim udjelom solarne energije i energije vjetra od 90 posto, pokazuje novi godišnji izvještaj Renewable Capacity Statistics 2020 koji je objavila Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije (IRENA).[/vc_column][/vc_row]

Prošle je godine širom svijeta dodano je 176 GW proizvodnog kapaciteta obnovljivih izvora energije, što predstavlja rast od 7,6 posto. Unatoč nešto sporijem tempu razvoja nego u 2018. godini, dominirali su azijski projekti s 54 posto novih kapaciteta.

Ukupni globalni kapacitet obnovljivih izvora energije sada iznosi 2.537 GW (hidroelektrane čine još uvijek visokih 47 posto ukupnog kapaciteta). Energija vjetra porasla je na 622.704 MW u 2019., dok je kapacitet solarne energije porastao na 586.434 MW.

“Obnovljiva energija je isplativ izvor nove energije koja izolira tržišta električne energije i potrošače od nestabilnosti, podržava ekonomsku stabilnost i potiče održivi rast. S obzirom na to da su obnovljivi izvori činili većinu novih kapaciteta prošle godine, jasno je da mnoge zemlje i regije prepoznaju da važnost energetske tranzicije koja može dati pozitivne rezultate”, istaknuo je direktor IRENA-e Francesco La Camera.

Naglasio je da nas energetska tranzicija vodi prema održivom razvoju i ublažavanju klimatskih promjena te podsjetio na važnost razvoja otpornosti ekonomija u ovo izazovno doba.“Godine pred nama trebaju biti desetljeće djelovanja, a u tu su nam svrhu potrebne mjere i politike koje omogućuju povećanje investicija i ubrzanje realizacije projekata obnovljivih izvora”, poručio je La Camera, prenosi portal OIE.hr.

[quote_box name=””]

Kapaciteti po tehnologijama:

• Hidroelektrane: Rast je u 2019. godini bio neuobičajeno nizak, vjerojatno zato što su neki veliki projekti propustili očekivani datum završetka. Kina i Brazil sudjelovali su u većem dijelu širenja, a svaki je dodao više od 4 GW.
• Energija vjetra: Proširenje kapaciteta na gotovo 60 GW. Kina i Sjedinjene Države nastavile su dominirati.
• Solarna energija: Azija je nastavila dominirati globalnim širenjem solarnog kapaciteta s porastom od 56 GW. Ostala veća povećanja zabilježena su u SAD-U, Australiji, Španjolskoj, Ukrajini i Njemačkoj.
• Bioenergija: Proširenje bioenergetskih kapaciteta bilo je skromno u 2019. Kina je činila polovicu svih novih kapaciteta (+3,3 GW). Proširenje su zabilježile i Njemačka, Italija, Japan i Turska.
• Geotermalna energija: Kapacitet geotermalne energije porastao je za 682 MW u 2019. godini. Turska je opet vodila s povećanjem od 232 MW, slijede Indonezija (+185 MW) i Kenija (+160 MW).
• Off-grid: Kapacitet izvan mreže porastao je za 160 MW (+ 2%) i dostigao 8,6 GW u 2019. godini.

[/quote_box]

Related Posts