Home TribinaAnalize Treba li Kini uopće plinovod Moć Sibira?

Treba li Kini uopće plinovod Moć Sibira?

by Energypress.net

Analiza Financial Timesa

Ruski premijer Mihail Mišustin napustio je Kinu bez postizanja željenog dogovora o izgradnji plinovoda Snaga Sibira 2. Ovaj projekt, koji je zamišljen prije deset godina, trebao bi diversificirati rusku trgovinu plinom, povećati prihode i jačati diplomatsku moć Kremlja. Međutim, Kina se čini suzdržanom u vezi s ovim projektom, što ukazuje na oslabljenu pregovaračku moć Rusije u poslovanju s ekonomski moćnijim susjedom.

Projekt Snaga Sibira 2 bi opskrbljivao Kinu plinom s poluotoka Yamal putem plinovoda, koji je ranije bio usmjeren prema Europi prije uvođenja zapadnih sankcija. Rusija traži nove tržišne opcije za svoj plin nakon što su sankcije smanjile izvoz u Europu. Kina bi koristila ovaj plinovod kako bi diversificirala izvore energije i osigurala sigurniju opskrbu kopnenim putem iz Rusije.

Iako su pregovori između Rusije i Kine bili intenzivirani prije početka rata u Ukrajini, Kina se čini nezainteresiranom za brz ulazak u ovaj projekt. Kina ima povijest odugovlačenja pregovora kako bi postigla bolje uvjete, a ovo kašnjenje bi moglo rezultirati nižom cijenom plina za Kinu kada se konačno uspostavi dogovor.

Rusija se nada da će izgradnja Snage Sibira 2 barem djelomično nadoknaditi gubitak tržišta EU-a. Međutim, Kina također razvija druge kopnene plinovode, poput plinovoda Linija D, kako bi osigurala alternativne izvore opskrbe. Čak i uz Snagu Sibira 2, Rusija ne bi mogla potpuno nadoknaditi gubitak izvoza u Europu, a cijena plina za Kinu također bi bila niža. Unatoč nekim geopolitičkim komplikacijama, produbljivanje energetskog partnerstva između Rusije i Kine smatra se samo pitanjem vremena, a očekuje se da će trgovina energijom između dviju zemalja dovesti do rekonfiguracije globalne opskrbe naftom i plinom.

Related Posts