Home Ekonomija Treba li Hrvatsku lutriju privatizirati?

Treba li Hrvatsku lutriju privatizirati?

by Energypress.net

Slijedi li nam isti scenarij kao u Makedoniji, Crnoj Gori i Federaciji BiH gdje su državne lutrije prodane za male iznose ili su napravljena javna partnerstva? Je li iznenađenje što se u svim tim transakcijama kao jedini dobitnik pojavljuje austrijski Novomatic direktno ili preko povezanih firmi dok državne lutrije redom propadaju?

Predsjednik Uprave Hrvatske Lutrije Danijel Ferić nedavno je u novinskom članku iznio podatke o poslovanju lutrije i naveo da je završeno restrukturiranje iz strategije za razdoblje 2013. – 2015., s tim što je godina 2015. bila rekordna po dobiti i prihodu a i u 2016. se taj rast nastavlja. Prognoze su da će rekordna dobit iz 2015 koja je iznosila 41,7 milijuna kuna u 2016. porasti na oko 60 milijuna kuna.

Međutim, unatoč tome što Lutrija bilježi konstantan rast prihoda i dobiti, što joj raste tržišni udio, što se u strateškom okviru do 2018. predviđa daljnja optimizacija što će dovesti do još veće dobiti a samim time i do većih priljeva u državni proračun – jer je lutrija obvezna svu dobit uplaćivati u proračun – te što je Lutrija na listi društava od strateškog interesa za RH, predsjednik Uprave Danijel Ferić u svom interviewu iznosi mišljenje kako nema potrebe da Lutrija ostane u državnom vlasništvu te preporuča njenu privatizaciju, piše Direktno.hr.

Postavlja se pitanje kome bi bilo u interesu da se privatizira Lutrija, i postoji li već – kako insideri upozoravaju – nekakav dogovor sa zainteresiranim kupcem ili strateškim partnerom za Hrvatsku lutriju. Ako takav dogovor postoji, onda je mogući cilj onih koji su ga postigli ‘izlobirati’ monopolistički zakon kojim se dopušta postavljanje VLT aparata samo Hrvatskoj lutriji kako bi se naknadno putem iznajmljivanja VLT-a izvlačio ekstraprofit.

U tom bi slučaju na gubitku bili Lutrija, država zbog smanjenih uplata u državni proračun, kao i postojeći priređivači igara na sreću koji zapošljavaju tisuće radnika i uplaćuju stotine milijuna u državni proračun.

Takav oblik ‘suradnje’ već postoji u Makedoniji, Crnoj Gori i Federaciji BiH gdje su državne lutrije tih država sklopile stratešku suradnju s austrijskim Novomaticom. U Federaciji BiH ta ‘suradnja’ traje od 2011. godine nakon čega su se prihodi lutrije smanjili a prihodi „partnerskih“ firmi višestruko povećali. Čeka li takav rasplet, za sve domaće sudionike negativan i Hrvatsku?

 

Related Posts