Home Europska unija Traju izbori u Španjolskoj, građani podijeljeni

Traju izbori u Španjolskoj, građani podijeljeni

by Agencije

U Španjolskoj se u nedjelju održavaju najneizvjesniji parlamentarni izbori u posljednjih 40 godina, a ispravnost te tvrdnje potvrđuje se na samim biračkim mjestima u dijametralno suprotnim stajalištima birača glede potrebe korjenite promjene vlasti na kojoj se već četiri desetljeća smjenjuju samo dvije stranke.

„Nadam se da se ništa neće promijeniti“, rekao je Hini 24-godišnji inženjer Federico Cifuentes izlazeći iz srednje škole u središnjem Madridu, jednom od glasačkih mjesta. On je u prohladno sunčano jutro stigao među prvima kako bi podržao premijera koji „dobro vodi zemlju u izlasku iz krize koju je zatekao prije četiri godine“. Narodna stranka desnog centra premijera Mariana Rajoya na vlasti je od 2011. i traži novi četverogodišnji mandat nakon što je liberalizirala tržište rada, omogućivši lakša otpuštanja i zapošljavanja. No, unatoč ovogodišnjem gospodarskom rastu od oko 3 posto mnogi građani osjećaju posljedice bolnih mjera štednje koje su pogodile obrazovanje, zdravstvo i socijalna davanja, povećavši nejednakosti u društvu. „Glasovala sam za promjene jer nam ne ide dobro“, istaknula je 62-godišnja umirovljenica, koja se nije željela predstaviti.

Od uvođenja demokracije u zemlju 1978. na vlasti se izmjenjuju Narodna stranka i stranka lijevog centra Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) no korupcijski skandali i stopa nezaposlenosti od 21 posto lansirali su nove stranke Podemos i Građane, koje bi prvi put trebale imati zastupnike u parlamentu s 350 mjesta. „Potrebna nam je totalna promjena. Vrijeme je da završimo s dvostranačjem“, poručio je 44-godišnji arhitekt Juan nakon što je ubacio listić glasačku kutiju, istaknuvši korupciju kao najveći problem u državi Ankete uoči izbora davale su blagu prednost Narodnoj stranci, ukazujući na činjenicu da joj neće biti moguće sastaviti vladu bez ulaska u neki od koalicijskih aranžmana s PSOE-om, Građanima ili Podemosom, što će samo po sebi možda biti mali problem, jer Španjolska nema iskustva u koaliranju na nacionalnoj razini.

Nije isključen scenarij koji se dogodio u susjednom Portugalu, a moguć je i u Hrvatskoj, da vladajući konzervativci pobijede bez apsolutne većine, a da nakon dugih pregovora poražena ljevica i centar zajednički sastave vladu i dobiju premijera. „Nadam se da do toga neće doći i da će Rajoy premoćno odnijeti pobjedu“, poručio je 70-godišnji umirovljenik. Izbori, na kojima pravo glasa ima 36,5 milijuna stanovnika, odvijaju se uz pojačano osiguranje u odnosu na izbore prije četiri godine, a prvi rezultati bit će poznati oko 20 sati.

Related Posts