Tko tu koga provocira?

Iran želi ekonomsko olakšanje, javlja DW
Vijest iz Teherana da će Iran prekršiti Nuklearni sporazum iznenadila je europske ministre vanjskih poslova na sastanku u Luxembourgu.

Glasnogovornik iranske službe za nuklearnu energiju je izjavio da je obogaćivanje uranija toliko napredovalo da se međunarodni sporazum za ograničavanje nuklearnog naoružavanja Irana više ne može održati. Ministri EU-a žele, pak, da skupa s Rusijom i Kinom, kako god znaju, spase sporazum koji su Sjedinjene Američke Države jednostrano napustile. Ali, napetosti nakon napada na dva tankera u Hormuškom tjesnacu rastu i Europska unija više nema pravnih sredstava kako bi odgovorila na iranske zahtjeve za veću ekonomsku podršku.

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas je nakon sjednice u Luxembourgu izjavio da se do sada polazilo od toga da će se Iran držati svojih obveza iz nuklearnog sporazuma. “Jednostrano smanjivanje obveza sigurno nećemo prihvatiti”, kazao je Maas. “Imam dojam da se u ovom trenutku puno prijeti na obje strane. Ne smatram da je to posebno konstruktivno.” Specijalna izaslanica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini kaže da se ne želi oslanjati na to što je najavio jedan glasnogovornik, “već na činjenice i provjerene izvještaje Međunarodne organizacije za atomsku energiju (IAEO)”. Ona se nada i očekuje da će se Iran držati nuklearnog sporazuma usprkos pritisku SAD-a. “Kolaps sporazuma se još uvijek može dogoditi”, kazala je Mogherini. A upravo to se želi spriječiti.

Iran je Europskoj uniji dao rok do 9. srpnja i do tada bi europske zemlje potpisnice sporazuma, Velika Britanija, Njemačka i Francsuka, trebale zajedno s EU-om objasniti kako da se spriječi ekonomsko nepovoljno djelovanje najnovijih sankcija Sjedinjenih Država protiv Irana. EU još uvijek pokušava uspostaviti instituciju za financijske transakcije. Ta firma bi naime trebala osigurati iranskim i europskim kompanijama da, bez prijetnji američkih sankcija, nesmetano posluju. No, strah mnogih velikih poduzetnika u Europi, koji posluju i s SAD-om, jači je nego želja za razmjenom robe s Iranom. Izgleda kao da je SAD postigao svoj cilj – da Iran u gospodarskom smislu obori na koljena.

Iz ugla najvećeg broja ministara vanjskih poslova EU-a još uvijek se ne može sa sigurnošću odgovoriti na pitanje tko je izveo napade na norveški i japanski tanker pred obalama Irana. “Potrebno nam je više informacija. Mora se biti oprezan sa zaključcima”, smatra njemački ministar Maas. Isti stav imaju i ministri Luksemburga, Austrije i Nizozemske. Samo se britanska vlada otvoreno stavila na stranu SAD-a. Državna tajnica Harriett Baldwin ponovila je u Luksemburgu da nema drugog “vjerodostojnog” objašnjenja, nego da su iranske paravojne snage odgovorne za napad. Ministar vanjskih poslova Luksemburga, Jean Asselborn je podsjetio što se dogodilo prije 13 godina u ratu protiv Iraka. Tada su američke i britanske tajne službe, svjesno ili nesvjesno, Vijeću sigurnosti UN-a predale dokumente kako Irak navodno proizvodi oružje za masovno uništavanje.

Asselborn nije ostavio prostora za sumnju da nema povjerenja u trenutnu vladu u Washingtonu i u Johna Boltona. “Zadaća ministra vanjskih poslova je prije svega spriječiti rat”, upozorava Asselborn. “Mi to moramo danas učiniti.” Njemački ministar Maas je kazao da bi uloga EU-a morala biti da se učini sve da jedni s drugima razgovaraju. Nije dovoljno, kaže, samo reći mi ne želimo rat, moralo bi se aktivnije raditi na deeskalaciji. “Vojna konfrontacija u Perzijskom zaljevu bi značila da bi buknuo rat u cijeloj regiji. A za to nitko nema interesa.”

Heiko Maas, njemački ministar je izjavio da još uvijek prikuplja spoznaje i da je u ovom slučaju potrebno biti “izuzetno pažljiv”. Američki ministar vanjskih poslova Mike Pompeo je u jednom intervjuu televizijskoj mreži CBS u nedjelju oštro kritizirao njemačkog i druge europske ministre. On je rekao da je Maasu predočeno mnogo više dokaza nego samo video snimka napada gliserom. “Ima nekih zemalja koje vjeruju da će sve proći samo od sebe.”

Usprkos tome Maas se nije htio odrediti u vezi toga stoji li Iran iza napada ili ne. “Imam mnogo informacija koje procjenjujemo i dijelimo s drugim zemljama.” Diplomati EU-a su pak porekli da je SAD predstavio stvarne dokaze. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres zahtijeva neovisnu međunarodnu istragu o tome što se dogodilo u Perzijskom zaljevu. Luksemburški ministar vanjskih poslova Asselborn, česti kritičar SAD-a, priključio se Guterresovom prijedlogu, piše DW.

You may also like

0 comments