Home Politika Tko je Donald Trump – novi stanovnik Bijele kuće?

Tko je Donald Trump – novi stanovnik Bijele kuće?

by Energypress.net

Nagao, neumjeren i politički neiskusan, činilo se da se Donald Trump ne uklapa u profil kandidata za najmoćnije radno mjesto na svijetu. Republikanski mulitimilijarder bezgranične energije i golema ega prkosio je svim predviđanjima i pokazao se žilavim političkim protivnikom mnogo iskusnijoj Hillary Clinton.

Sedamdesetogodišnji bogataš svojim je govorima, koji su melem za uši frustiranim i nesigurnim Amerikancima na vjetrometini globalizacije, milijunima njih postao glasonoša promjena. Do srži je potresao Republikansku stranku koja ni do zadnjih dana kampanje nije sigurna bi li ga prigrila ili se od njega distancirala.

Prije nego što je krenuo u kandidaturu, Trump je bio poznat u gotovo svakom američkom domaćinstvu po svom golemom bogatstvu, luksuznim hotelima, golferskim igralištima i kockarnicama, po razvodima koji su punili naslovnice i po televizijskom ‘reality showu’ Pripravnik. U kampanji se pokazao i kao snažna politička životinja i populistički junak koji obećava da će “Ameriku ponovo učiniti velikom”

Trump se ne boji reći bilo što, stvarno bilo što. Protivnike udara tamo gdje boli. Osuđuje “pokvareni” sustav, političke dužnosnike naziva “korumpiranim” i tvrdi da “američki mediji truju mozak biračima”.

Donald Trump, čovjek s jedinstvenom frizurom i besprijekornim odijelima, u kampanji je učinio stvari koje bi uništile bilo kojeg drugog kandidata. On vrijeđa, dodvorava se, proturječi sam sebi. Ali malo toga mu je naštetilo. Nudi jednostavna rješenja za najsloženije probleme – kaže da će izgraditi zid na američkoj granici s Meksikom kako bi zaustavio useljevanje i natjerati Meksiko da ga sam plati. Najavio je da će protjerati 11 milijuna ilegalnih useljenika. Uvjeren je da će stvoriti nova radna mjesta samo tako što će iznova ispregovarati američke međunarodne trgovinske sporazume.

Bahat je, impulzivan, karizmatičan i katkad duhovit. Taština mu ne poznaje granice. “Svi me vole”, rekao je više nego jednom. Za sebe tvrdi da je stvarno pametan, zgodan” i “nepotkupljiv”, dok svoju protivnicu naziva “korumpiranom”.

Većinu svog života taj je Njujorčanin bio demokrat. Zatim neovisan. Pa jedno vrijeme figurirao kao predsjednički kandidat Reformske stranke. Sada nastupa kao republikanski populist.

Tijekom kampanje uvrijedio je žene, muslimane, razljutio je i crnačko stanovništvo. Najavio je čak i mogućnost da neće priznati izborne rezultate.

Tako mnogo laže, piše agencija AFP, da novinari ne stignu provjeravati sve navode. Kada ga u listopadu nekoliko žena optužilo za seksualno napastvovanje, sve ih je optužio da lažu i zaprijetio da će ih tužiti. Ali je video snimka u kojoj prostački govori o ženama jedino je što je zaljuljalo njegovu kampanju. Tvrdi da ima “fenomenalan” plan za svojih prvih sto dana u Ovalnom uredu, plan koji će pokrenuti promjene i potaknuti gospodarski rast.

Rođen je 14. lipnja 1946., kao četvrto od petero djece Fredericka i Mary Trump. Kažu da je bio teško dijete. Roditelji su ga poslali na vojnu akademiju, gdje je bio uspješan. Studirao je na sveučilištu Fordham, a poslije u sklopu Sveučilišta u Pennsylvaniji završio prestižni poslovni fakultet Wharton. Trumpov otac, sin njemačkih useljenika, bogatstvo je stekao u graditeljstvu. Trump je počeo raditi za oca nakon fakulteta, a ovaj mu je da stane na noge pomogao “malim zajmom od par milijuna dolara”.

Već 1974. preuzeo je obiteljski posao i investirao u hotele, kockarnice, golf igrališta i luskuznu stanogradnju. Kasnije ulazi u svijet zabave, prvo licencijama za Miss Amerike i Miss Universe, a potom i svojim ulogama u reality showu Pripravnik i njegovom nastavku sa slavnim osobama.

Nije uvijek bio uspješan. Bankrotirao je četiri puta, ali se svaki put nakon restrukturiranja podigao na noge. Forbes mu bogatstvo procjenjuje na četiri milijarde dolara, a Bloomberg na 2,9 milijardi. Razmetljivi Trump, koji živi u raskošnom trokatnom apartmanu na vrhu vlastita nebodera u New Yorku, tvrdi da vrijedi barem deset milijardi.

Triput se ženio glamuroznim ženama, a razvodima dvaput završio na naslovnicama. Godine 1977. vjenčao se s češkom manekenkom Ivanom Zelničkovom s kojom ima troje djece, Donalda mlađeg, Ivanku i Erica. Svo troje mu sada pomaže u kampanji.

Od 1993. do 1999. bio je u braku s glumicom Martom Maples. Imaju jedno dijete. Sa slovenskom manekenkom Melanijom Knavs vjenčao se 2005. i također imaju jedno dijete.

Na vjenčanju s Melanijom među uzvanicama je bila i Hillary Clinton. Ali baš kao što je promijenio stajališta o pobačaju, zdravstvenom osiguranju i kontroli naoružanja, Trump je ne oklijevajući odustao od prijateljstva s bivšom američkom prvom damom i bivšom državnom tajnicom i sada je ne podnosi.

Kako će se izbori za najmoćniju osobu svijeta odraziti na američku politiku prema Balkanu? U emisiji su gostovali Marijana Grbeša, Fakultet političkih znanosti u Zagrebu, Miomir Žužul, bivši ministar vanjskih poslova, bivši veleposlanik u SAD-u, Joško Klisović, potpredsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku (SDP) i Miro Kovač, predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku (HDZ).

Kampanja je bila jako prljava, vulgarna i brutalna, rekla je Marijana Grbeša. Ona je bila izvan svakog do sad poznatog standarda. Donald Trump je uveo jedan tip vrlo agresivnog i nepristojnog populizma o kojem će se raditi puno analiza, tvrdi. Americi na ovim izborima nedostaje entuzijazma, kojeg je Barack Obama donio u kampanji 2008. godine.

Dodala je da su Amerikanci dijelom razočarani aktualnim predsjednikom, ali njegov stil i diskurs bili su potpuno drugačiji od svega što smo gledali u ovoj kampanji. Tek danas je Clinton poslala jednu pozitivnu poruku u kampanji. Populizam se sada u jednoj strašnoj varijanti vratio u Ameriku, smatra Grbeša. Trump je na tome poletio, pojasnila je. Nije Trump stvorio kaos, nego je kaos stvorio Trumpa, citirala je Grbeša jednog autora.

Ako pobijedi Hillary Clinton, ne očekujem velike promjene vanjske politike SAD- a prema jugoistoku Europe, rekao je Joško Klisović. Moguć je možda veći angažman od trenutnog jer obitelj Clinton gaji posebni afinitet prema jugoistočnoj Europi, smatra. Trump očigledno nije upućen u transatlantske odnose i odnose Europske unije i NATO- a, kazao je Klisović za republikanskog kandidata. Redefiniranje uloge NATO- a o kojoj je Trump govorio ne dolazi u obzir. Smatra da je ovo preozbiljna tema i da se u kampanji možda malo pretjeralo, ali da će neke stvari ostati kakve su bile i do sada. Komentirao je aferu s e- mailovima Hillary Clinton i istragom FBI- a. Interesantno je da je FBI ponovno otvorio istragu koju je već vodio, to miriše na određene pritiske.

Teško je uopće prognozirati kakva će biti američka vanjska politika prema našem dijelu svijeta ukoliko pobijedi Donald Trump, smatra Miomir Žužul. Bitno je kakav će novi predsjednik/ica imati tim ljudi. Nema pojedinačne osobe koja će više djelovati na zbivanja u svijetu nego što je to sljedeći predsjednik SAD- a. Nije se usudio prognozirati pobjednika izbora.

Amerika bira između kandidata kojeg se zapravo pribojava, Donalda Trumpa, i kandidatkinje kojoj ne vjeruje, Hillary Clinton, kazao je Žužul. Ovi izbori karakteristični su i po tome da se nikada nisu ovoliko odnosili na zbivanja u svijetu. Miro Kovač smatra da, ako pobjedi Clinton, znači da su ljudi htjeli neku vrstu sigurnosti. Ako pobjedi Trump znači da su htjeli promjene i nešto novo. Bude li Trump izabran, on sigurno neće neke stvari o kojima je govorio pokušati provoditi jer će biti suočen s realnošću.

Gosti su se dotakli i američkog stava prema BiH. Kovač je rekao da je Amerika zajedno s Hrvatskom stvorila uvjete da se okonča rat u BiH te da joj je stalo do toga da BiH opstane kao država. Rekao je kako se ne bi previše opterećivao time što Amerikanci žele, već Hrvatska treba nametnuti svoj stav. Bit će veliki test za predsjednicu RH da s novim predsjednikom SAD- a konačno počne rješavati pitanje BiH na način da u tome Hrvatska ima aktivnu ulogu, rekao je, prenosi HRT.

Klisović smatra da u BiH ne treba nametati hrvatsku politiku te da bi puno zrelija bila argumentirana i partnerska politika. Amerikancima i Rusima mi svoje stavove ne možemo nametnuti, ako pokušamo BiH to obično završi vrlo loše i za nas i za njih. Grbeša je na kraju rekla da se raduje što je kampanji došao kraj i dodala da svima koji se bave ovim područjem ostaje puno materijala za istraživanje.

 

Related Posts