[vc_row][vc_column width=”1/3″]Još ćemo dugo vremena koristiti naftu kao transportno gorivo, ali čini se da su najveće naftne kompanije zabrinute za svoj opstanak, zbog sve manjih količina zarade na kraju svake godine.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Patrick Pouyanne, izvršni direktor u kompaniji Total tvrdi da će svijet velikih naftnih kompanija morati postati svijet velikih naftnih i plinskih kompanija jer kako prolazi vrijeme i raste značajnost korištenja plina naspram korištenja nafte, stoji u analizi Energy Spectruma[/vc_column][/vc_row]

Sve veći pritisak široke javnosti da se globalni transportni sistem makne od korištenja fosilnih goriva natjerao je neke od najvećih kompanija da počnu ulagati i u obnovljive izvore energije, a kompanije poput Total, Shell i BP su, čini se, u prvim redovima te mode. Ako uzmemo u obzir nagli porast interesa za električnim vozilima i pretpostavimo da će električni transport u budućnosti biti iznimno uspješan, naftnim kompanijama se crno piše.

Francuska naftna kompanija Total poduzima sve moguće korak kako bi se uskladila s vremenom. Planiraju globalnu potražnju za energijom zadovoljiti električnom energijom. No, nisu svi naftni divovi spremni pomiriti se s nadolazećom plimom budućnosti.

Američke kompanije ExxonMobil, Chevron i ConocoPhillips ne slažu se s tmurnim perspektivama kako će nafta pasti s pozicije glavnog izvora energije za transportna vozila, već pretpostavljaju da je nafta trenutačno na vrhuncu i da bi s vremenom mogla imati manju stopu rasta, a tek onda potencijalni pad u brojkama korištenja diljem svijeta i u Americi.

Najžalosnije
, zemlje koje najviše profitiraju od izvoza nafte poput Saudijske Arabije i njihove naftne kompanije Saudi Aramco su u potpunom stanju poricanja trenutačne situacije u svijetu i pokretu ka odmicanju od nafte.

Darren Woods, novi izvršni direktor Exxona koji je zamijenio Rex Tillersona tvrdi da ne samo da je uvjeren da će se naftni posao nastaviti kao i uvijek nego se čak kladi na naftu dugoročno. Cijene nafte su u posljednjih godinu dana porasle za 60 posto, ali vrijednost Exxon-ovih dionica je porasla samo za 5 posto i zaostaju čak za nekim Exxonovim manjim konkurentima.
Postoje i druge zabrinjavajuće naznake kako su Exxonovi najbolji dani poslovanja već daleko iza njih.

Davne 1975. godine je Exxon postao najveća kompanija na svijetu s javnim trgovanjem svojim dionicama i sljedeća tri desetljeća su držali ime najprofitabilnijih dionica na tržištu. Danas je ta kompanije vrijedna 350 milijarde dolara i nalazi se na osmom mjestu prema tržišnoj vrijednosti. Teško je zamisliti kako bi Woods – ili bilo tko drugi – mogao vratiti divovsku kompaniju u blistavi sjaj njihove uspješne prošlosti. Problem nije u Exxonovom poslovanju već u stanju na tržištu gdje ulagači imaju mnoge druge opcije na raspolaganju.

Mark Stoecke, direktor Adams Fundsa dioničarskog društva s velikim udjelom Exxonovih dionica je za New York Times izjavio kako danas većina ulagača itekako voli ulagati u Exxonove dionice, ali čini se da u posljednje vrijeme vole ulagati u druge dionice još više.

Proširivanje sustava proizvodnje, posebno ako plan uspjeha ovisi o rastućim cijenama nafte, nije povijesno bio uvijek najpametniji plan za Exxon i slične velike državne naftne kompanije.  Većina je analitičara tvrdi kako ćemo već u roku od deset godina prebaciti većinu globalnog cestovnog transporta na sistem električnih vozila, ako ne i prije. Jednom kad dosegnemo točku u vremenu kada su električna vozila jeftinija, donose bolje rezultate i dolaze sa manjim troškovima održavanja, nitko više neće htjeti koristiti zastarjelu tehnologiju neovisno o tadašnjim cijenama benzina ili nafte.

Pretpostavlja se da će potpuna naftna industrija u nadolazećih nekoliko godina biti suočena s nizom poslovnih problema i povećanog pritiska iz različitih smjerova. Sve jasniji je pritisak javnosti oko pokušavanja smanjivanja ispuštanja ugljičnog dioksida u atmosferu uz ostale štetne plinove i zagrijavanje oceana te potencijalni rast električnog transporta – na kraju najvažnije prepreke kad je riječ o globalnoj potražnji za naftom.

Javnost je itekako u toku sa opasnostima koji dolaze sa korištenjem fosilnih goriva i tužbe za utvrđivanje odgovornosti koje dolaze sa takvim praksama poput korištenja nafte iz škriljevca su postale nešto s čime naftne kompanije ne žele imati više ikakvog posla po sudnicama. U Irskoj planiraju potpuno prestati ulagati u kompanije koje koriste fosilna goriva, a ako se tako nastavi diljem svijeta situacija za naftne kompanije bi mogla postati još pesimističnija.

Nemojte još otpisati velike naftne kompanije u potpunosti, ali nemojte ni očekivati neki veliki preokret u rastu potražnje ili neke nove neočekivane velike zarade. Ako tražite velike brojke novonastalog rasta ili zarade bolje vam je pogledati u drugim smjerovima -vjetar, sunce i slično, piše publikacija Energy Spectrum.

Preveo: Ivo Ott

Related Posts