[vc_row][vc_column width=”1/3″]Poklopile su se izjava ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića o tome kako plin u Hrvatskoj neće poskupjeti i raspisivanje natječaja regulatorne agencije HERA-e za opskrbljivača na veleprodajnom tržištu.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Kako smo već pisali, na referentnim burzama cijena plina je rasla i do 30 posta, te se postavlja pitanje tko će taj prisilni državni damping platiti.

Čelnik RWE-a Zoran Miliša jučer je izjavio kako prema njihovim izračunima nitko neće moći vršiti veleprodajnu opskrbu bez najmanje stotinu milijuna kuna gubitaka.

[/vc_column][/vc_row]

Iz izjave Miliše nazire se tko bi sve to mogao platiti. Naime, veliki su izgledi kako će HEP nastaviti ulogu opskrbljivača na veleprodajnom tržištu jer tržišni igrači ne mogu raditi s gubitkom. Mnoge kompanije neslužbeno javljaju kako se na natječaj neće javiti.

Poučeni političkim iskustvom ove zemlje, u kojoj je javnost izrazito negativno nastrojena prema privatnim investicijama, realnom sektoru i tržištu općenito, možemo zaključiti kako će ova situacija poslužiti kao valuta pred neko novo ispitivanje popularnosti političkih stranaka. Međutim, kada je supstanca javne kompanije bankomat protiv tržišta ta se kompanije u pravilu uništava, u prošlosti je tako bilo s INA-om, a danas se slična stvar priprema HEP-u.

Zbog toga, postavlja se legitimno pitanje tko će, na kraju, tu intervenciju na tržište radi kupovanja političke popularnosti na kraju platiti. Jer, tako je započeo i chavizam.

Related Posts