Home TribinaAnalize Tko će snositi troškove borbe protiv klimatskih promjena?

Tko će snositi troškove borbe protiv klimatskih promjena?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Analiza[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Najveće njemačke kompanije uvrštene u burzovni indeks DAX-30 mogle bi se suočiti s golemim troškovima povezanim sa smanjenjem emisija ugljika prema planu o zaštiti okoliša koji se vlada sprema objaviti u petak, pokazalo je istraživanje tvrtke za upravljanje imovinom Union Investment.[/vc_column][/vc_row]

Cilj Njemačke, odgovorne za nešto više od dva posto ukupnih emisija stakleničkih plinova u svijetu, uglavnom se odnosi na smanjenje emisije ugljika u segmentima visokogradnje i prometa. Tamošnji komunalni sektor već je poduzeo značajna smanjenja tih emisija, primoran uvođenjem sustava trgovanja dozvolama u Europskoj uniji (EU-ETS) kojima se potiče efikasnost na području emisija ugljika.

Njemačkoj, međutim, prijeti da ne dosegne ciljeve o smanjenju emisija stakleničkih plinova – od kojih je glavni CO2 – za 55 posto do 2030. u odnosu na razine iz 1990., budući da ih je dosad uspjela smanjiti za tek nešto manje od 30 posto.

Iz Union Investmenta kažu da bi utvrđivanje cijene ugljika za područja koja nisu obuhvaćena postojećim sustavom trgovanja dozvolama u EU kompanijama iz sastava indeksa DAX30 moglo prouzročiti troškove u visini ukupno 5,2 milijarde eura godišnje, pri čemu se ta procjena bazira na cijeni od 30 eura po toni ekvivalenta CO2. Taj iznos odgovarao bi 3,7 posto ukupne operativne dobiti 30 kompanija sastavnica DAX-a ostvarene u 2018. godini, stoji u priopćenju.

Dodaju da bi se među najteže pogođenim kompanijama mogli naći divovi kemijske industrije BASF, Covestro i Linde, proizvođač čelika ThyssenKrupp, tvrtke u automobilskom sektoru BMW, Continental, Daimler i Volkswagen, te tvrtka za građevinske materijale HeidelbergCement.

Berlin će vjerojatno uspostaviti zaseban sustav trgovanja dozvolama za CO2 za sektore koji podbacuju po tom pitanju prije nego ih se integrira u ETS, a postoje čak i prijedlozi da im se uvede porez na CO2, stoji u analizi.

Obrana ljudskih prava i klimatske promjene

Fokusiranje na obranu ljudskih prava koja se sve više krše zbog klimatskih promjena moglo bi bitno doprinijeti borbi protiv tih klimatskim zbivanjima, izjavili su pravni eksperti u srijedu. Većina država koje se suzdržavaju od klimatskih promjena odavno su prihvatile čitav niz obveza u pogledu ljudskih prava, rekao je Philip Alston, predsjednik Centra za ljudska prava i globalnu pravdu na Sveučilištu New York.

Poticanje vlada da prihvate svoje obveze prema ljudskim pravima u pogledu klimatskih promjena i pomaganje vladama da klimatske promjene vide kao temeljnu prijetnju tim pravima, moglo bi rezultirati smanjenjem štete od klime, rekao je Alston na pionirskom samitu o ljudskim pravima i klimatskim promjenama.

Povećana kršenja prava mogla bi također pokrenuti sve veći broj tužbi protiv tvrtki koje se bave fosilnim gorivima te protiv banaka, osiguravajućih društava i drugih subjekte koji podržavaju njihov rad, rečeno je.

Sastanak, koji se održava u sklopu summita generalnog tajnika UN-a u ponedjeljak, okupio je više od 200 domorodaca, boraca za ljudska prava, aktivista za zaštitu okoliša, pravnika, predstavnika sindikata i akademskih stručnjaka.

Budući da tvrtke i dalje profitiraju od poslovanja koje potiče klimatske promjene, koristit ćemo sve zakonske mogućnost povezane s ljudskim pravima kako bi shvatile da je ulaganje svakog centa u fosilno gorivo ulaganje u smrt naše djece, rekao je Kumi Naidoo, voditelj Amnesty Internationala, jednog od organizatora dvodnevnog sastanka.

Povezivanje djelovanje korporacija koje koriste fosilna goriva s porastom globalnih temperatura otvorit će put za pokretanje više od 1000 tužbi protiv klimatskih promjena diljem svijeta, rekla je Jennifer Morgan, voditeljica Greenpeace Internationala.

[quote_box name=””]

Švedska tinejdžerica Greta Thunberg, koja je pokrenula globalni pokret za klimu, poslala je snažnu poruku američkim zastupnicima i poručila im da se “probude”.

Privodeći kraju svoj šestodnevni posjet Washingtonu, 16-godišnja Thunberg okupila je demokratske zastupnike i aktiviste te ih pozvala da prate znanstvena upozorenja i proguraju snažne mjere u borbi protiv klimatskih promjena. “Nije ni vrijeme ni mjesto za snove. Vrijeme je za buđenje”, rekla je Thunberg.

Thunberg je provela dan u Kongresu, a na putu prema Vrhovnom sudu pridružila se američkim mladim aktivistima koji su privlačili pažnju uoči globalnog klimatskog prosvjeda u petak. “Ne želim da slušate mene, već znanstvenike”, poručila je tinejdžerica.

[/quote_box]

Related Posts