Kosovski predsjednik Hashim Thaci  priznao je da Kosovo nema međunarodnu potporu za izmjene zakona koje bi omogućile postrojbama Sigurnosnih snaga (KSF) da se transformiraju u vojsku, prenose u četvrtak beogradski mediji pisanje prištinskog lista Koha Ditore.

“Hladan tuš za Thacija iz NATO i Washingtona”, pišu Večernje novosti  navodeći kako je plan Hashima Thacija o stvaranju vojske Kosova, unatoč protivljenju moćnih saveznika iz SAD-a, “u srijedu na noge podigao i NATO”, dok elektronički mediji prenose pisanje prištinskog lista Kohe Ditore da bi Kosovu, u slučaju formiranja oružanih snaga, bila uskraćena potpora američke administracije i čelništva zapadnog vojnog saveza.

“Radio sam, sada već tri godine, da se ovo pitanje riješi kroz ustavne amandmane i veoma bih volio da se to dogodi. Imali smo podršku SAD i NATO, ali je sada postalo nemoguće, naročito poslije otvorenih, jasnih i odlučnih izjava Srpske liste i Beograda da to ne dopuštaju, a Srpskoj listi se (iz Beograda) prijeti da (u Skupštini Kosova) ne glasa o zakonu”, rekao je Thaci za Glas Amerike.

“SAD i međunarodna zajednica”, po Thacijevom tumačenju, ne podupiru transformiranje Kosovskih sigurnosnih snaga kroz ustavne amandmane i zato, kaže Thaci, “preostaje ili da Kosovo nema vojsku ili da prijeđe na neki drugi plan”.

Thaci tvrdi da je odluka o uspostavljanju vojske u nadležnosti kosovskih instutucija i da su svi međunarodni akteri izviješteni o procesu.

Beogradske Večernje novosti navode kako je “pod uzbunom i cijela diplomatska služba Srbije”, a premijer Aleksandar Vučić i ministri vanjskih poslova i obrane Ivica Dačić i Zoran Đorđević pozivaju da međunarodna zajednica spriječi kršenje Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti UN-a o Kosovu.

Oštre riječi na račun prištinskog političkog vrha u srijedu su stigle i iz Veleposlanstva SAD-a na Kosovu, uz ocjenu da “transformiranje KSF treba uraditi sukladno Ustavu i kroz sveobuhvatan i predstavnički politički proces koji odražava kosovsku multietničku demokraciju”, obzirom da se strateške odluke ne mogu donositi bez suglasnosti srpske zajednice i njihovih političkih predstavnika u parlamentu Kosova.

Istodobno, prema izvješćima kosovskih medija koja se prenose u Beogradu, Thaci je optimist i i tvrdi kako je proces preustroja KSF “institucionalan, ustavan i legalan” i spada u kosovski “euroatlanski okvir”.

“U potpunosti sam uvjeren da će međunarodna zajednica imati razumijevanje za iskreno angažiranje kosovskih institucija”, izjavio je Thaci i poručio da se kosovska vojska “neće angažirati ni protiv koga”, te da se “nitko ne bi trebao osjećati ugroženo”.

Thaci, također, drži i da formiranje kosovske vojske neće za posljedicu imati okončanje pregovora o normalizaciji odnosa s Beogradom.

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić izjavio je u srijedu da očekuje pomoć Europske unije, SAD-a i  Rusije oko najava osnivanja vojske Kosova. On je podsjetio da je razgovarao s kosovskim predsjednikom Hashimom Thacijem i upozorio ga da bi formiranje vojske Kosova donijelo dodatnu nestabilnost za sve, ali da su o tom pitanju “ostali na suprotnim pozicijama”.

Iz Bruxellesa je jučer stigla poruka kako je NATO “ozbiljno zabrinut” zbog namjere Kosova da transformira svoje sigurnosne snage u vojsku. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg kosovske je čelnike upozorio da će NATO “razmotriti razinu svojeg angažmana” bude li prijedlog prihvaćen, priopćeno je u srijedu u Bruxellesu.

(Agencije)

Related Posts