Hoće li potražnja za naftom prestati rasti?
Ako su izgledi za naftu ove godine izgledali sumorno, perspektive za 2026. iznenada su postale znatno lošije.
Nakon što su trgovinske carine predsjednika Donalda Trumpa i iznenadni povećani isporuke OPEC+ gurnuli cijenu sirove nafte na četverogodišnji minimum ispod 60 dolara po barelu ovog mjeseca, prognostičari diljem industrije — od banaka s Wall Streeta do američke vlade — brzo su snizili svoja očekivanja za ostatak 2025.
Najznačajnije je da se, osim opreznih analitičara poput JPMorgan Chase & Co. i Morgan Stanleyja, promjena mišljenja proširila i na dugogodišnje optimiste za naftu poput Goldman Sachs Group Inc., konzultanata Energy Aspects Ltd. i veterana industrije roba Jeffa Currieja.
Posljednjih nekoliko dana, ovaj sumorni konsenzus za 2025. nadmašen je sve većim očekivanjem da bi sljedeća godina mogla biti još mračnija za ulagače u naftu.
U ponedjeljak je Goldman upozorio da će ovogodišnji već značajan globalni višak ponude od 800.000 barela dnevno narasti na prekomjernu zalihu od 1,4 milijuna barela dnevno u 2026.
To pesimistično mišljenje danas je pojačala Međunarodna energetska agencija u Parizu.
Agencija nije samo smanjila ovogodišnje projekcije rasta potražnje za naftom za gotovo trećinu — na prigušenih 730.000 barela dnevno — već njezina prva procjena za 2026. predviđa još slabiji rast. To je značajno usporavanje u usporedbi s rastom od preko milijun barela koji je prevladavao većim dijelom ovog stoljeća.
Kao rezultat, IEA očekuje globalni višak ponude tijekom svakog tromjesečja od sada pa do kraja sljedeće godine.
Naftna industrija bila je podijeljena oko pitanja je li prag “vrhunca potražnje” — trenutak kada potrošnja prestane rasti jer svjetski energetski sustav prelazi s fosilnih goriva — pitanje nekoliko godina ili nekoliko desetljeća.
Današnji izgledi poput ovog koji potpisuje IEA-e može navesti ulagače da se zapitaju je li taj trenutak možda već stigao.