Dokument
Hrvatska se nalazi u skupini zemalja Europske unije koje pod vodstvom Francuske pokušavaju ublažiti strožu kontrolu državnih subvencija za elektrane, prema izvorima i dokumentu u kojem je Reuters imao uvid.
Francuska je predložila mogućnost kupnje električne energije od elektrana putem ugovora s fiksnim cijenama, uz podršku države, kako navodi Reuters.
S druge strane, Njemačka predvodi grupu zemalja koje traže strože propise o državnoj potpori. Strahuju da bi ugovori s fiksnim cijenama za nuklearne elektrane dali Francuskoj konkurentske prednosti, a Pariz bi mogao koristiti prihode za podršku domaćoj industriji.
Španjolska, koja trenutno predsjedava Europskom unijom, u proteklim mjesecima sastavila je nekoliko kompromisnih prijedloga o reformi tržišta električne energije u EU-u. Ti prijedlozi uključuju strože propise o subvencijama i provjeru od strane Bruxellesa kako bi se osiguralo da te subvencije ne narušavaju zajedničko tržište EU-a, te davanje ovlasti Komisiji za intervenciju.
Sada je Francuska, uz podršku Hrvatske, Bugarske, Češke, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Slovačke i Slovenije, iznijela novi prijedlog koji predlaže izbacivanje zaštitnih mehanizama koje je predložila Španjolska, prema dokumentu koji je Reuters dobio uvid.
Njemačka, s druge strane, radi na vlastitom prijedlogu, koji još nije predstavljen Španjolskoj.
“Ne možemo od Francuske tražiti da uskraćuje prednosti energetskog miksa potrošačima, a ne možemo to tražiti ni od drugih članica Unije koje imaju nuklearne elektrane (…) Naš prijedlog traži upravo suprotno”, izjavio je dužnosnik francuskog Ministarstva energetike.
Diplomati Europske unije izvijestili su da su pregovori zapeli i da vrijeme istječe, budući da je prijedlog reforme uvršten u dnevni red ministarskog sastanka zakazanog za 17. listopada.
Prošlog tjedna je Madrid također razmatrao mogućnost potpunog uklanjanja iz reforme propisa o subvencijama, prema izvješću Reutersa.