Analiza
Na svjetskim tržištima cijene nafte nastavile su padati i prošlog tjedna, što je već treći uzastopni pad. Glavni razlozi ovog trenda su hiroviti potezi i izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa, kao i strahovanja od eskalacije trgovinskog rata između SAD-a i Kine. Na londonskom tržištu cijena barela nafte pala je za 1,5 posto, na 74,66 dolara, dok je na američkom tržištu cijena barela smanjena za 2,1 posto, na 71,00 dolara. Ovaj pad cijena prati opću nesigurnost na tržištima, uzrokovanu Trumpovim odlukama o uvođenju i odgodi carina na uvoz iz Kanade, Meksika i Kine.
Trump je uveo carine na kineski uvoz, što je Kina uzvratila najavom carina na određene američke proizvode, uključujući naftu i plin. Ova situacija izaziva strahove od trgovinskog rata između dva najveća svjetska gospodarstva, što bi moglo imati negativan utjecaj na globalni gospodarski rast i smanjenje potražnje za energentima. Bjarne Schieldrop iz SEB-a ističe da su Trumpovi kaotični potezi u carinskoj politici i trgovinski rat štetni za svjetsko gospodarstvo, jer mogu usporiti poslovna ulaganja i osobnu potrošnju. Dodatni pritisak na cijene nafte dolazi i od odluke OPEC-a i njegovih saveznika da povećaju proizvodnju nafte od početka travnja, što je u skladu s Trumpovim porukama da bi cijene nafte trebale biti niže.
Krajem tjedna pažnja trgovaca bila je usmjerena na nove američke sankcije prema prijevoznicima iranske nafte, posebno onima koji transportiraju naftu u Kinu. Trump smatra da će ove sankcije prisiliti Iran na pregovore o nuklearnom programu. Iako bi takve mjere trebale podići cijene nafte zbog povećane neizvjesnosti, cijene su ostale niske zbog strahova od smanjenja potražnje. Michael Haigh iz Societe Generalea objašnjava da carine i recipročni odgovori zemalja štete svjetskom gospodarstvu i potražnji za naftom. John Kilduff iz tvrtke Again Capital ističe da tržište nastoji pronaći smisao u Trumpovim najavama, odgodama carina, sankcijama i porukama o nižim cijenama nafte. Nakon snažnog rasta početkom godine, cijene nafte su se vratile na razine s kraja prošle godine, što pokazuje koliko je tržište osjetljivo na geopolitičke faktore.