Zaoštravanje monetarne politike
Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi izgubili dio dobitaka od prošloga tjedna jer se ulagači plaše da će rast cijena nafte ojačati inflacijske pritiske, a zbog toga Fed biti agresivniji u zaoštravanju monetarne politike nego što se očekivalo.
Nakon što su prošloga tjedna skočili više od 6 posto i tako prekinuli višetjedni negativni niz, jučer su na najvećoj svjetskoj burzi indeksi umjereno pali.
Ulagače je zabrinuo rast cijena nafte, nakon vijesti da su čelnici Europske unije postigli dogovor o zabrani uvoza ruske nafte koja se doprema brodovima.
Nastave li cijene energenata rasti, to bi moglo dodatno ojačati inflacijske pritiske, što bi navelo američku središnju banku na agresivnije povećanje kamatnih stopa nego što se očekivalo.
Guverner Feda Christopher Waller kazao je u ponedjeljak, kada se na Wall Streetu zbog praznika nije radilo, da bi središnja banka trebala biti spremna za povećanje kamata za 0,50 postotnih bodova na svakoj idućoj sjednici sve dok inflacija ne bude sasvim zauzdana.
U utorak su, pak, razgovarali predsjednik SAD-a Joe Biden i predsjednik Feda Jerome Powell, a Biden je poručio da je inflacija sada njegov najveći prioritet.
Na to upućuje i niz posljednjih gospodarskih pokazatelja. Jučer je objavljeno da su cijene kuća u SAD-u u ožujku porasle na rekordne razine, dok je povjerenje potrošača u svibnju palo zbog visoke inflacije i povećanja kamatnih stopa.
Kako se inflacija u SAD-u kreće na najvišim razinama u 40 godina, iznad 8 posto, Fed je od ožujka povećao kamate za 0,75 postotnih bodova, a očekuje se da će ih dodatno podignuti za po 0,50 postotnih bodova na barem iduće dvije sjednice.
Do kraja godine ključne kamate mogle bi se kretati u rasponu od 2,50 do 2,75 posto, procjenjuje se na tržištu.
To će izazvati usporavanje rasta gospodarstva, na što upućuju i svi posljednji pokazatelji.
Prošlotjednim snažnim skokom S&P 500 i Dow Jones indeks nadoknadili su gotovo sve gubitke iz prvog dijela svibnja, pa su mjesec završili gotovo nepromijenjeni. Nasdaq indeks pao je, pak, u protekom mjesecu oko 2 posto.
Skok indeksa za 6 posto prošloga tjedna potaknuo je nadu da bi se tržište moglo brzo oporaviti od oštrog pada prethodnih mjeseci, no trend rasta jučer nije nastavljen.
I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale jer je vijest o novim rekordnim razinama inflacije u eurozoni potaknula strahovanja od bržeg nego što se očekivalo zaoštravanja monetarne politike Europske središnje banke.
Na Zagrebačkoj se burzi i u srijedu očekuje oprezno trgovanje, kao i na europskim burzama, pri čemu bi Crobex indeks mogao stagnirati, nakon jučerašnjeg umjerenog pada.
Na azijskim se burzama u srijedu trguje oprezno jer nema previše razloga za rast cijena dionica treći dan zaredom, s obzirom na slabosti globalnog gospodarstva i očekivanja da će zbog visoke inflacije središnje banke povećavati kamatne stope.
Cijene su nafte, pak, porasle, nakon jučerašnjeg pada. Pritisak na cijene uslijedio je jučer nakon vijesti da bi OPEC mogao prekinuti suradnju s Rusijom po pitanju dogovora o proizvodnji, što bi otvorilo prostor za povećanje proizvodnje na Bliskom istoku.
Jutros je cijena barela na londonskom tržištu ojačala 0,38 posto, na 116,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,40 posto, na 111,15 dolara.