Home Ekonomija Što stoji u Ramljakovoj prijavi DORH-u?

Što stoji u Ramljakovoj prijavi DORH-u?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″] Kaznena prijava koju je izvanredna uprava Agrokora, odnosno Vladin povjerenik Ante Ramljak podnio Državnom odvjetništvu temeljem revidiranog revizijskog izvješća PwC-a “teška” je, čak 7,8 milijardi kuna. [/vc_column][vc_column width=”2/3″]U prijavi se, prema neslužbenim informacijama, za lažiranje financijskih izvješća, odnosno zloupotrebe i povrede obveza vođenja poslovnih knjiga te krivotvorenja tereti “Ivicu Todorića i druge odgovorne osobe iz koncerna”, što se, sukladno zakonskim odredbama, odnosi ne samo na članove Uprave Agrokora nego i Nadzornog odbora.[/vc_column][/vc_row]

Prva optužba s inkriminiranom štetom za Agrokor od gotovo 2,3 milijarde kuna odnosi se na stavke koje su se vodile kao troškovi za pripremu IPO-a. Todorić je, naime, 2010. sklopio ugovor s Agrokorom o pripremi ulaska na burzu, pri čemu je ugovoreno da se svi troškovi vode na tvrtku. U slučaju uspješno provedenog IPO-a Todorić bi podmirio sve troškove, a ako cijela priča padne u vodu, troškovi bi ostali Agrokoru. Taj je ugovor raskinut koncem prošle godine, a svi su troškovi ostali Agrokoru.

Drugom optužbom obuhvaćeni su zajmovi u ukupnom iznosu od 1,6 milijardi kuna, koje je Agrokor odobrio nizu tvrtki, a od čega 650 mil. kuna otpada na zajam Ivici Todoriću kao fizičkoj osobi. Prema prijavi, ti su zajmovi u poslovnim knjigama pogrešno prikazivani kao depoziti.

Sada je na potezu zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo koje već mjesecima zajedno s forenzičarima, policijom i drugim institucijama provodi opsežne predistražne radnje. Može se pretpostaviti da su se oni bavili i pozadinom sada javno iznesenih spornih stavki iz financijskih izvješća, kao i drugim sumnjivim radnjama u Agrokoru i kompanijama iz njegova sastava.

Pozivanje Ivice Todorića i drugih odgovornih osoba iz vrha Agrokora na obavijesna ispitivanja, u svjetlu svih iznesenih podataka, baš i nije realno. Puno je realnije očekivati da će istražitelji, kako to inače rade, glavne potencijalne osumnjičenike ostaviti “za kraj”, da će u trenutku otvaranja istrage naložiti njihovo privođenje, nakon čega će uslijediti tzv. prvo ispitivanje na kojem će imati priliku iznijeti svoje obrane, piše Jutarnji List. 

[quote_box name=””]

TIH je protiv povjerenstva

Transparency International Hrvatska povodom osnivanja istražnog Povjerenstva za Agrokor u predloženom sastavu smatra da je ono nepotrebno i štetno, te da će svojim djelovanjem narušavati rad neovisnih institucija iz područja borbe protiv korupcije.

“Osnivanjem istražnog Povjerenstva za Agrokor u Hrvatskom saboru nakon šestomjesečnog dogovaranja političkih aktera i u predloženom sastavu vrlo je štetno za neometan rad neovisnih institcija kojima je glavna zadaća otkrivanje, procesuiranje i kažnjavanje nepravilnosti u gospodarskom poslovanju.

Jesu li predloženi članovi o kojima se tjednima pregovara u parlamentu zatražili mišljene Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa o mogućim rizicima za njihovo djelovanje kroz ovo tijelo?

Sada kada su javnosti dostupna revizijska izvješća rad ovog tijela je nepotreban i predstavlja kasnu reakciju na trenutno stanje, te će dodatno narušiti povjerenje građana u zakonodavnu vlast.

Od saborskih zastupnika očekujemo da rade na promjeni loših zakona koji su omogućili ovakvo funkcioniranje sustava, a ne da se bave istraživanjem i zabavljanjem javnosti”, istaknula je dr.sc. Davorka Budimir, predsjednica TIH-a.[/quote_box]

Related Posts