Ministar Marić je rekao da ne zna detalje slučaja iz Virovitice i kako se to moglo dogoditi, ali da postoje sustavi kontrole. Na upit čemu služi Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma, kojem bi se “lampice za alarme trebale paliti” nakon određene svote novca za sve transakcije, uzvratio je da zakon funkcionira u smislu uplaćivanja, transfera i prometa gotovinom te poručio da je Hrvatska među zemljama s najnižim rizikom od pranja novca i financiranja terorizma. “Naravno da se nameće to pitanje, ali ne znam što je tamo netko napravio. Želim vjerovati, kao i svaki građanin, da sustav funkcionira, da se zakoni poštuju i da sve službe rade svoj posao. A postoje li neke anomalije, to je zaista teško reći i garantirati da ne postoji”, rekao je Marić, dodavši da se treba činiti sve da se takve situacije svedu na minimum.
Naglasio je da institucije rade i prije nego što se neki slučaj dogodi te da uvijek postoje situacije za koje se svi pitaju zašto se nisu mogle prevenirati. “Ima jako puno situacija koje su prevenirane, a javnost nije za njih ni saznala zato što su na vrijeme spriječene”, poručio je. Novac iz virovitičkog gradskog proračuna otuđivan je u takozvanom presretanju prije nego što su uneseni u poslovne knjige grada, odnosno, skidan je s računa u poslovnoj banci i prebacivan na račun sportske udruge falsificiranjem dokumenata.
Gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin u utorak je rekao da su u ovom slučaju zakazali i sigurnosni sustavi poslovnih banaka, porezne uprave, državnih tijela, Narodne banke pa i policije. Na sjednici virovitičkog Gradskog vijeća oporba je zbog ‘slučaja Palm’ tražila ostavku HDZ-ovog gradonačelnika, a on je po prvi puta, od kada se saznalo za krađu novca iz gradskog proračuna i samoubojstva pročelnika za financije Siniše Palma, potvrdio da je riječ o najmanje 17,5 milijuna kuna.