[vc_row][vc_column width=”1/3″]N1 televizije[/vc_column][vc_column width=”2/3″]U Zagrebu je danas osnovan Europski obavještajni koledž. Ne, nije riječ ni o kakvoj akademiji koju će upisivati i na njoj se školovati aktualni i budući obavještajci, nego o institucionalnoj mreži formalne suradnje obavještajnih zajednica članica EU-a.[/vc_column][/vc_row]
Koledž je nastao na inicijativu francuskoga predsjednika Emmanuela Macrona, a Hrvatska je kao država članica bila jedan od glavnih pokretača. Istovremeno, čini se da je – barem ako se pita premijera Plenkovića – jasno da će Danijel Markić ostati prvi čovjek SOA-e u još jednom mandatu.
Premijer Andrej Plenković sastao se sa šefovima i vodećim operativcima europskih sigurnosnih i obavještajnih agencija koji su potpisali pismo namjere o osnivanju projekta Obavještajnog koledža u Europi – svojevrsne obavještajne akademije kroz koju bi se obavještajne zajednice europskih država zbližavale kroz obuku, obrazovanje i razmjenu, ali i više nego dosad otvarale javnosti.
“Mislim da je ovo iskorak koji je primjeren i normalan, ovo nije operativna suradnja nego obavjšetajni koledž koji se bavi strateškim pitanjima, obrazovanjem, prepoznavanjem, interakcijom onih koji su u teoriji, potom onih koji su u operativi te konačno i onih koji prate sve to poput vas medija, tako da mislim da ovo može biti samo plus”, smatra premijer Plenković.
“Moramo na strateškoj razini komunicirati drugačije, SOA je vrlo rano prihvatila ovu inicijativu i pokazala se kao vodeća služba u tom projektu i vrlo vjerojatno će za prvu godinu i presjedati ovim koledžom”, nadodaje šef SOA-e Danijel Markić.
A zbog ovog projekta te drugih poslova koje obavlja SOA, čini se da premijer ne dvoji što će biti nakon svibnja kada ravnatelju SOA-e Markiću istječe mandat. “Gospodin Markić ima moje puno povjerenje, ako i dalje želi biti ravnatelj SOA-e bit će”, jasan je premijer.
“Nisam još razmišljao o tome ali kada dođe vrijeme, onda ćemo razgovarati”, odgovara Markić o potencijalnom novom mandatu na čelu SOA-e.
Zanimljivo, upravo je rad obavještajne zajednice u Hrvatskoj rijetka točka slaganja vladajućih i oporbe. “Hrvatska je uspjela postići jednu važnu stvar, upravo zahvaljujući profesionalnosti mislim da se SOA u zadnjih nekoliko godina uspjela staviti u klub elitnih obavještajnih agencija u Europi i svijetu.
Članstvo u EU i NATO-u obvezuje, to je nešto što mislim da treba i gledati na način da je sigurnost unutar Europe i naša sigurnost, a oni koji vladaju informacijom vladaju i situacijom”, kaže saborski zastupnik SDP-a Ranko Ostojić.
Velika doza tajnovitosti u radu obavještajaca ipak će i dalje biti neminovna, no javnost danas traži i ima pravo očekivati više. “S obzirom da u sigurnosnim zajednicama postoje eksperti koji su kadri objasniti neke događaje, trendove pa i politike koje država kreira temeljem tih trendova onda bi se išlo u otvaranje i ulazaku javnu sferu tamo gdje je to bitno”, naglašava Vlatko Cvrtila.
Pa će se možda sada na okruglim stolovima i tribinama češće moći sresti obavještajce – ili će barem biti poznatije nego prije da su i oni tu, prenosi N1.