Home Energetika Stanje u trećem svjetskom uvozniku potopilo naftu

Stanje u trećem svjetskom uvozniku potopilo naftu

by Energypress.net

Zaključavanje u Indiji

Cijene nafte potonule su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 65 dolara jer trgovce brine da će nagli rast broja zaraženih covidom 19 u Indiji smanjiti potražnju za gorivom u trećem svjetskom uvozniku.

Na londonskom je tržištu cijena barela iznosila je 65,09 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 61,24 dolara.

Trgovci pozorno prate stanje u Indiji koja peti dan zaredom bilježi rekordan broj zaraženih covidom 19 i više zemalja, uključujući Britaniju, Njemačku i SAD, najavilo je hitnu medicinsku pomoć kako bi pomogle u krizi koja je preplavila indijske bolnice.

Indija je veliki potrošač goriva, a savjetodavna tvrtka FGE očekuje da će potražnja za benzinom u travnju pasti za 100 tisuća barela dnevno, te za više od 170 tisuća barela dnevno u svibnju. U ožujku iznosila je gotovo 747 tisuća barela dnevno.

Potražnja za dizelom, koji s oko 1,75 milijuna barela dnevno čini oko 40 posto prodaje derivata u Indiji, mogla bi u travnju pasti za 220 tisuća barela dnevno, a u svibnju za dodatnih 400 tisuća barela dnevno, procjenjuje FGE.

Japan, četvrti uvoznik sirove nafte u svijetu, uveo je pak u nedjelju po treći puta uveo izvanredno stanje u Tokiju, Osaki i još dvije prefekture, obuhvativši gotovo četvrtinu stanovništva, kako bi zaustavio novi val zaraze.

U takvim će uvjetima fokusa na loše vijesti iz Indije i Japana vodeći proizvođači predvođeni Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i Rusijom ovog tjedna razgovarati o proizvodnoj politici. Analitičari čekaju hoće li situacija biti dovoljna za to da kartel nešto poduzme.

Skupina se na sastanku prije mjesec dana dogovorila da će povećati proizvodnju za 350 tisuća barela dnevno u svibnju, za još 350 tisuća u lipnju i dodatnih 400.000 barela dnevno u srpnju.

Cijene su pritisli i izgledi povećanja libijske proizvodnje. Libijska Nacionalna naftna korporacija (NOC) ukinula je stanje „više sile“ u luci Hariga nakon što je s novom vladom riješila spor oko proračuna, objavio je u ponedjeljak NOC.

Proizvodnja libijske nafte pala je u prošlom tjednu s 1,3 milijuna barela dnevno na oko milijun barela dnevno nakon što je NOC proglasio „višu silu“.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) jutros na svojoj internetskoj stranici priopćila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u petak iznosila 63,63 dolara, što znači da se porasla 57 centi u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Related Posts