Analiza
Cijene nafte primaknule su se u četvrtak na međunarodnim tržištima razini od 86 dolara budući da je ulagače ohrabilo zadržavanje kamatnih stopa u SAD-u na važećoj razini, prigušivši zabrinutost za potražnju. Na londonskom je tržištu cijena barela iznosila je 85,54 dolara, dok se na američkom trgovalo po 81,27 dolara za barel.
Trgovce je u srijedu ohrabrila američka središnja banka potvrdom važeće razine kamatnih stopa, u rasponu od 5,25 do 5,50 posto. Više kamatne stope koče gospodarski rast i prigušuju potražnju za naftom, kojoj je dodatni uteg i jačanje dolara u takvim okolnostima.
Fed je počeo podizati kamatne stope u SAD-u u ožujku prošle godine, a na završetku jučerašnje sjednice upozorio je da bi ih još mogao ponovo podići s obzirom na snažno gospodarstvo.
Nafta je jučer pratila trend pozitivne reakcije tržišta na odluke središnjih bankara, kažu analitičeri ING Thinka.
Naime, dužnosnici američke središnje banke bili su podijeljeni u ocjeni jesu li uvjeti financiranja dovoljno strogi da kontroliraju inflaciju ili treba još više zauzdati gospodarstvo koje postiže bolje rezultate no što se očekivalo.
Inflacija u SAD-u zadržala se u rujnu na 3,4 posto, treći mjesec zaredom.
Industrija eurozone bilježila je pak u listopadu još snažniji pad aktivnosti nego u rujnu, prema padu indeksa menadžera nabave (PMI) u industriji za 0,3 boda, na 43,1 bod. Vrijednosti niže od 50 bodova signaliziraju pad aktivnosi.
Sukob Izraela i palestinskog Hamasa pao je u četvrtak u drugi plan, iako trgovci i dalje strahuju da bi se mogao proširiti i na druge zemlje u bliskoistočnoj regiji i poremetiti opskrbu naftom.
Žestoke borbe vodile su se u četvrtak u blizini grada Gaze u blokiranoj istoimenoj palestinskoj enklavi, uz prodor izraelskih tenkova i otpor Hamasa. U Gazi je do sada u izraelskim napadima poginulo više od 8.700 ljudi, prema podacima palestinskih vlasti.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je barel košarice nafte njezinih članica u srijedu pojeftinio 1,50 dolara, na 88,56 dolara.